A Klinikai Központ főigazgatója szerint Pécsett nincs probléma az elvándorlás miatt.
A közelmúltban több újságban is megjelent, hogy nem állt meg az orvoselvándorlás az év első felében: a 25 és 29 év közötti szakvizsga előtt álló orvosok közül idén többen kérték ki a külföldi munkavállaláshoz szükséges igazolást, mint egy éve. A hírek szerint az idei első félévben országosan 514 orvos és fogorvos, valamint 257 ápoló, szülésznő ment külföldre. A gyógyszerészeket és az egyéb egészségügyi dolgozókat is beleszámítva azonban összességében ennél is többen hagyták el a magyar egészségügyet – írja a Dunántúli Napló – online.
Pécsett is érzékelhető ez a jelenség, azaz tagadhatatlan, hogy van orvoselvándorlás, ám a képet mégis árnyalni kell – nyilatkozta dr. Decsi Tamás, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjának vezetője, aki hozzátette azt is, akik elmennek, azok egy része visszatér néhány év után, sok olyan tapasztalattal, amelyet kiválóan tud hasznosítani, a megüresedett helyekre pedig azonnal felvesznek embereket, tehát a betegek az orvoselvándorlásból gyakorlatilag semmit nem érzékelnek.
A Magyar Rezidens szövetség elnöke, Dénes Tamás az elvándorlás kapcsán több fórumon is úgy nyilatkozott, hogy az orvosok és szakdolgozók hiánya már most is katasztrofális. Decsi Tamás szerint Pécsett közel sem tragikus a helyzet.
Problémák inkább azzal vannak, hogy az újonnan felvettekkel számszerűleg nem csökkenünk, azonban tudásban mégis tapasztalható visszaesés – húzta alá a Klinikai Központ főigazgatója, aki konkrét példával is szolgált: – Ha a műtői szakszemélyzetből elmegy valaki, akkor nem lehet egyik napról a másikra találni olyat a helyére, akinek megvan a megfelelő szaktudása és tapasztalata. Ez azonban inkább a jelenlegi képzés problémája, azaz azon kellene változtatni – mutatott rá dr. Decsi Tamás.