• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Orvosi jövőkutatás - Kórház a zsebben

Lapszemle Forrás: nol.hu

A technológiai eszközökön elérhető egészségügyi alkalmazások új korszakot hoznak.

Az alkalmazások felügyelik a beteget, tehermentesítik az orvost, kímélik a büdzsét. Már nincs messze az idő, amikor a beteg interneten keresztül keresi fel az orvost, akivel webkamera segítségével kommunikál – állítja dr. Meskó Bertalan orvosi jövőkutató – számos webes orvosi és betegtájékoztató tartalmakat szolgáltató ingyenes honlap alapítója. Hawaii szigetén egy ideje már a társadalombiztosítás fizeti a digitális rendelést – írja a nol.hu portálja.

Aki egy pillantást vet az okostelefonokon elérhető alkalmazásokra, láthatja, hogy a digitális diagnosztika és orvoslás már itt van velünk. Számtalan program érhető el, amely az egészségi állapotot, az életfunkciókat figyeli meg. Az egyik ilyet a Laborom magyar start-up kínálja: a leletrendező és pácienstámogató szolgáltatás följegyzi és rendezi az otthoni vércukormérések eredményeit, az inzulin- és szénhidrátbevitelt. Alkalmas étkezési, vérnyomás- és súlynapló vezetésére is. Használója elmentheti a vizsgálatok időpontját, beállíthatja, hogy mikor figyelmeztessen a gyógyszer bevételére.

Dr. Meskó Bertalan így írja le a közeljövőt az egészségügyben: „A páciens olyan kórházat választ, amelynek szolgáltatásait a közösségi média segítségével előzetesen tesztelni tudja. A személyes vizitre magával viszi a különböző mobilalkalmazások révén készült EKG-, vérnyomás-, vércukorleletét, étkezési naplóját, a fizikai aktivitásáról, alvásritmusáról készült kimutatást. Az összes korábbi leletéhez online hozzá lehet férni, táskájában ott lapulnak DNS-adatai."

Lényegében egyetlen gombnyomással megosztható lenne az összes mért paraméter az orvossal, csakhogy erre a lehető legritkább esetben van példa. Ezek az adatok most még általában ott maradnak a beteg mobilján. Pedig jó lenne, ha a vérnyomásnaplók és a beteg egyéb egyéni mérései átmásolhatók lennének az orvos számítógépére, de illesztő program híján egyelőre ez nehézkes – állítja Komáromi Zoltán háziorvos, aki egyébként saját rendelőjében sokat fejleszt, próbálja beilleszteni a piacon lévő betegmonitorozó eszközöket a diagnosztikai és terápiás munkájába.

Igaz, ma még Komáromi Zoltán ad egy táblázatot a betegeinek, hogy rendezett, feldolgozható formában kapja vissza például az otthon mért vérnyomásadatokat. Szerinte önmagában az illesztő szoftver nem is lenne elég, az ő munkája csak attól válna könnyebbé, ha az alkalmazás értékelné is az információkat, és csak az orvosi beavatkozást igénylő értékre hívná föl a figyelmét.

A research2guidance adatai szerint a világban évente egyharmadával nő a letöltött mobil egészségügyi applikációk száma. A legnagyobb felhasználók a krónikus betegek, az ő esetükben ezek alkalmazása látványosan csökkentheti az orvos–beteg találkozások számát. Ez az egészségügyi rendszer orvoshiánnyal küzdő fenntartóinak is könnyebbség lehet.