A vérben található DNS-fragmentumok mintázatai alapján azonosíthatóak azok, akiknél nagyobb valószínűséggel alakul majd ki tüdőrák.
A Cancer Discovery folyóiratban június 3-án jelent meg a Johns Hopkins University School of Medicine kutatóinak cikke, amelyben mesterséges intelligencia alapú technológiát alkalmazva a tüdőrákkal összefüggésbe hozható DNS-töredékek mintázatainak azonosítására olyan folyadékbiopsziás eljárás kifejlesztéséről számoltak be, amely segíthet a tüdőrák korábbi felismerésében. A tanulmány fő megállapítása, hogy a mesterséges intelligencia a vérben található DNS-fragmentumok mintázatai alapján képes azonosítani azokat az embereket, akiknél nagyobb valószínűséggel alakul majd ki tüdőrák. A kutatócsoport számítógépes modellezése szerint ez az új vérvizsgálat azáltal, hogy segíthet azonosítani a leginkább veszélyeztetett betegeket, potenciálisan fokozhatja a tüdőrákszűrés hatásosságát, és jelentősen csökkentheti a halálozási arányt - ismertette a medicalonline.hu az OTSZ Online beszámolóját.
“Kifejlesztettünk egy egyszerű, az orvosi rendelőben elvégezhető vérvizsgálatot, amely képes megmondani, hogy jelen vannak-e a tüdőrák jelei, és hogy szükséges-e elvégezni egy utólagos CT-vizsgálatot”, nyilatkozta a tanulmány társszerzője, dr. Victor E. Velculescu.
A kutatók számítógépes szimulációi azt mutatták, hogy ha a teszt öt éven belül 50%-ra emelné a tüdőrákszűrés arányát, akkor megnégyszerezhetné a felismert tüdőrákos esetek számát, és mintegy 10%-kal növelné a korán, legjobban kezelhető stádiumában felismert betegségek arányát. További részletek a cikkben