Egyfajta kommunikációs teret képzeljenek, amiben egy helyen található az összes beteg adata, lelete, a felírt gyógyszereinek neve, vizsgálati eredménye. Valamint összekapcsolja a már most is működő kórházi rendszereket a háziorvosi és patikarendszerekkel. Ezen belül lehetőség adódik az e-beutalók kiállítására, az e-recept megírására. Elvileg ez már van. Sőt: a rendszer jövőre élesedik – olvasható a
vasarnapihirek.hu portálján.
Fontos és jó kezdeményezés, a hatékony, korszerű, jól szabályozott és ellenőrzött egészségügyi működés alapja, de önmagában nem elegendő – nyilatkozta Kincses Gyula egészségügyi szakértő a jövőre működésbe lépő Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térről (EESzT).
Az informatikai rendszer ugyanis készen van, működési elvét a napokban bemutatták a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézetben, jogszabályi háttere pedig megjelent a Magyar Közlönyben. A számítógépes rendszer januártól várhatóan tesztüzemben működik. De az egészségügy működése ettől még nem megváltozni egyik napról a másikra - tette hozzá Kincses Gyula.
Szerinte az informatikai rendszer csupán lehetőség, eszköz, viszont nem a megoldás. Például hiába a korszerű informatikai alap, és az adatok hiába küldhetők egyetlen gombnyomásra a felhőbe, ha maga az egészségügyi adminisztráció, dokumentálás nem változik. Ma még a dokumentációs rendszerek is sokfélék, van, ahol papíralapú.
Kincses szerint magát az orvosi munkát kell egységesíteni, protokollszerűvé tenni ahhoz, hogy az informatika jól tudja azt segíteni: ha lesznek elemző rendszerek, tudástár a sok adat mögött, akkor lesz igazán hasznos ez a fejlesztés. Akkor tudja majd kiszűrni a felírt gyógyszerek kölcsönhatásait, és meggyorsítja, egyszerűsíti a sokszor bonyolult, soklépcsős orvos-beteg találkozót – emelte ki Kincses Gyula.