Egy speciális kötszer tb-támogatását szorgalmazták a Negatív-nyomásterápia című könyv szerzői.
A könyv azt az eljárást mutatja be, amellyel a nehezen, a 6-8 hét alatt sem gyógyuló sebeket is eredményesen lehet gyógyítani - ismertette a népszava.hu. A világon már két évtizede használt módszer lényege, hogy a problémás sebeket folyamatosan úgynevezett negatív nyomás alá helyezik. Hagyományos kötszer helyett a sebfelszínre, vagy testüregbe egy szivacsot helyeznek, majd ezt légmentesen lezárják egy fóliával. A fólia nyílásán van egy úgynevezett szívófej, amely folyamatos vákuum alatt tartja a sebet, illetve segíti a váladék, a baktériumok elvezetését egy tartályba.
A módszerről készült könyvet több tucat hazai sebész jegyzi. Tapasztalataik szerint az eljárással kevesebb a szövődmény és ritkábban van szükség kötéscserére is. Tóth Csaba, a debreceni egyetem sebésze arról beszélt, hogy a lakosság 5-10 százalékának van valamilyen krónikus sebe. Ezen belül a diabéteszes betegeknél körülbelül 12-25 százalékos a kockázata annak, hogy kialakul a végtagfekély. Hozzátette azt is, hogy a nem traumás eredetű alsó végtag amputációk több mint 50 százaléka a diabétesz miatti csonkolás. Mindezek jó része elkerülhető lenne, ha az érintettek időben hozzájuthatnának az úgynevezett negatívnyomás-terápiára épülő sebkezeléshez.
Az eszköz nem olcsó, betegenként és sebenként körülbelül 100 ezer forint a szett ára, az orvosok szerint azonban ez a költség búsásan megtérül, a seb gyorsan gyógyul, és elmarad a láblevágással járó egyéb költség is. Például nem lesz szükség rokkant ellátásra, kerekesszékre. Az „okos kötszert" a kórházi sebészeteken most alkalomszerűen használják.