Részben az orvoshiány, részben az orvosi tévedések elkerülése az ami a mesterséges intelligencia kipróbálását motiválja.
Tízből egy orvosi diagnózis téves, írja az Institute of Medicine (USA) jelentése, és ezek a diagnosztikai hibák csak az Egyesült Államokban évente 80 000 szükségtelen halálesethez járulnak hozzá - írja az otszonline.
Ezeknek az aggodalomra okot adó számoknak a hátterében az áll, hogy a diagnózisalkotás igen komplex folyamat, része van benne annak, hogy a betegek nem adnak át orvosuknak minden rendelkezésükre álló információt, az információ egy része elvész a különböző egészségügyi ellátók között, az orvosok ítéletalkotását számos előítélet terheli, túlterhelt az egészségügyi személyzet és maga az egészségügyi rendszer is, így számos lehetőség kínálkozik az emberi tévedésre.
Ez az oka annak, hogy sokan a mesterséges intelligencia (AI) fáradhatatlan erejét akarják segítségül hívni a pontosabb diagnózisalkotáshoz, írja a New Scientist cikkében Kayt Sukel, majd beszámol az AI orvosi diagnózisalkotásban betöltött jelenlegi szerepéről és a közeljövőbeli kilátásokról, választ ad többek között a következő kérdésekre: Értelmes az a sok felhajtás, ami napjainkban övezi az AI orvosi alkalmazásait? Érdemes bízni a diagnózisalkotó robotokban? Lehetséges, hogy az AI orvosi alkalmazásai feleslegessé teszik majd az orvosokat vagy legalábbis egy részüket? Mint Sukel írja, már ma is elérhetők AI alapú diagnosztikus applikációk, amikkel nem csak a Szilikon-völgyben lehet megspórolni az orvosi vizitet: az angliai National Health Service (NHS) épp most tesztel egy AI alapú mobilalkalmazást, hogy kiderüljön, le lehet-e cserélni vele a telefonos elsősegélyvonalakat.
...
A pszichológusok szerint nem valószínű, hogy az AI-k valaha is teljesen helyettesíthetik az orvosokat, de a mesterséges intelligencia csökkenteni fogja az orvosok túlterheltségét, lehetővé teszi, hogy az orvos jobban figyeljen a betegére, segít a prioritások felállításában, annak megállapításában, hogy kinek van szüksége azonnali segítségre, hatékonyabbá teszi az egészségügy működését. Mint Vimla Patel kognitív pszichológus és biomedikai informatikai szakértő (NewYork Academy of Medicine) leszögezi, az orvos és beteg közötti empatikus viszonyra mindig szükség lesz, és az AI, bármennyire szofisztikált legyen is, a bonyolult orvosi döntésekben sem helyettesítheti az emberi észt.
További részletek a weboldalon.