Tehetség, rátermettség, céltudatosság, némi csibészes huncutság.
Röviden így jellemezhetnénk azokat az egyetemistákat, akikre méltán büszke a szűkebb és a tágabb értelemben vett környezet, a családi hátország, az általános és a középiskola, ahonnan kirepültek. Az orosházi Tóth Dávid és a békéscsabai Tálas Dávid, a Szegedi Tudományegyetem első éves hallgatói az orvostudományi karon. Mindketten arra a programra pályáztak sikerrel, amely a tudós/kutatónevelésben segíti őket pályájukon – írja a beol.hu portálja.
Nyolc év foci, 4 év karate után napjainkban maradt a sportszeretet az orosházi egyetemistának. Kitölti a tanulás Tóth Dávid szegedi mindennapjait. Igaz, ha itthon van, két bátyjával, valamint barátnőjével találkozik és hódol hobbijának, az akvarisztikának. A portál arra volt kíváncsi, mit jelent egy első éves orvostanhallgató számára, ha kiérdemli a Szent-Györgyi diák címet?
Szüleim anyagi és lelki támogatása, a jogi egyetemen tanuló bátyám, Géza, példája megerősített, ott a helyem nekem is a Szegedi Tudományegyetemen. A Szegedi Tudós Akadémia Alapítványára pályáztam orvostanhallgatóként. Követelmény volt a komplex középfokú nyelvvizsga, angol nyelvű motivációs levél, majd szóbeli meghallgatáson kellett részt venni. Aki bekerült a programba, az mentort választott az alapján, hogy milyen kutatási terület után érdeklődik. Dr. Szabad János professzor egyetemi tanár (genetikát tanít) lett az én mentorom. Érdekel a humángenetika, az embriogenezis. Közös döntésünk, hogy foglalkozzak a mesterséges megtermékenyítéssel kutatómunkám során — mesélt elképzeléseiről az orosházi fiatalember.
A békéscsabai Tálas Dávid mindenképpen orvosi egyetemre akart jelentkezni, azonban a gyógyítás mellett a kutatás is érdekli. Amikor tudomást szerezett a Szent-Györgyi Diák Ösztöndíjról, úgy gondolta, hogy ezt nem szabad kihagynia. A programban dr. Hegyi Péter professzor, egyetemi tanár lett a mentora, aki jelenleg a SZTE-ÁOK Belgyógyászati Klinikáján a hasnyálmirigy labor vezetője, az Európai Hasnyálmirigy Társaság főtitkára.