• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Orvostechnológia 2024: az MI-től a virtuális kórházakig

Lapszemle 2024.01.02 Forrás: itbusiness.hu
Orvostechnológia 2024: az MI-től a virtuális kórházakig

Hogyan folytatódik a biotechnológiai lendület 2024-ben és hogyan folytatódik az orvostechnikai innováció?

A legújabb technológiai fejlesztések átalakítják az orvostechnológiai ágazatot. Az európai vállalatok és kutatóintézetek olyan megoldásokon dolgoznak, amelyek célja a genetikai ismereteink, az emberek millióit érintő betegségek és a közegészségügyi vészhelyzetek jobb megismerése és az azokra való reagálás. Hogyan folytatódik ez a lendület 2024-ben? És mely technológiák fogják tovább lendíteni az orvostechnológiai innovációt? - tette fel a kérdést  az ITbusiness.

A genetikai betegségek előrejelzésétől kezdve a rákkezelések javításán át a variánsbiztos vakcinák előállításáig a mesterséges intelligencia már bizonyította, hogy felbecsülhetetlen értékű eszköz lehet az egészségügy néhány legnagyobb kihívásának megoldásában.

„2024-ben jelentős előrelépéseket fogunk látni a techbio területén, különösen a generatív mesterséges intelligencia ígéretes területén a gyógyszerkutatásban”, mondta Dr. Diana Rottger, az APEX Ventures igazgatója. Dr. Rottger arra számít, hogy az ágazatban több vállalat lép tovább a klinikai fejlesztési fázisokba. A továbbfejlesztett diagnosztika irányába mutató tendencia is folytatódni fog, különösen az LLM-ek (nagy nyelvi modellek) hatalmas mennyiségű információ feldolgozására való képességének köszönhetően.

„Az MI-algoritmusok hatalmas mennyiségű orvosi adatot tudnak elemezni, beleértve a betegek adatait, a genetikai információkat és a képalkotási eredményeket. A finom minták és összefüggések azonosításával, amelyek kisebb adathalmazok esetén nem feltétlenül válnak láthatóvá, az MI ezért segíthet a betegségek korai felismerésében. Ez pontosabb előrejelzésekhez és meglátásokhoz vezethet, különösen az összetett és heterogén betegpopulációkban”, mondja Dag Larsson, a Doccla, egy virtuális kórházi kórtermet kínáló egészségügyi technológiai startup vezérigazgatója és alapítója.

Julia Hawkings, a LocalGlobe kockázatitőke-cég általános partnere szerint az egészségügyi rendszerre nehezedő nyomás enyhítése egy másik trend. „Igen, a GenMI-nek megvan a lehetősége arra, hogy javítsa az orvosi kutatást, segítse a gyógyszerkutatást és a betegségek diagnosztizálását, de a következő egy évben az ereje abból fog fakadni, hogy képes lesz átdolgozni a radar alatti feladatokat”, jegyzi meg. Ezek közé tartoznak az adminisztratív folyamatok, a klinikusok tanulási támogatása, a biztosítási és szolgáltatói munkafolyamatok automatizálása, valamint a betegségek korai felismerése körüli kommunikáció. Továbbiak a teljes cikkben