• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Összefüggés mutatható ki a demencia és az alvási apnoé között

Lapszemle 2024.12.11 Forrás: MedicalOnline
Összefüggés mutatható ki a demencia és az alvási apnoé között

Az obstruktív alvási apnoe olyan krónikus alvászavar, amelyet alvás közbeni megszakadt vagy korlátozott légzés jellemez.

A SLEEP Advances folyóiratban október 22-én jelent meg a University of Michigan kutatóinak cikke, amelyben egy több mint 18 ezer személyből álló vizsgálati populáció alapján összefüggést állapítottak meg egy gyakori, de általánosan aluldiagnosztizált alvászavar, az alvási apnoé és a demencia kialakulásának kockázata között – ez az asszociáció nők körében szorosabb volt, mint férfiaknál, írja a MedicalOnline.  

Az obstruktív alvási apnoe olyan krónikus alvászavar, amelyet alvás közbeni megszakadt vagy korlátozott légzés jellemez. Az 50 éves és idősebb felnőttek esetében az ismert obstruktív alvási apnoe (vagy annak tünetei – mivel az emberek gyakran nem is tudják, hogy ilyen problémájuk van) az elkövetkező életévekben összefüggésbe hozható volt a demencia jeleinek vagy diagnózisának nagyobb esélyével. Míg a demenciadiagnózisok közötti általános különbség soha nem emelkedett 5% fölé, az összefüggés statisztikailag szignifikáns maradt még azután is, hogy a kutatók figyelembe vettek a demencia kockázatát befolyásoló számos más tényezőt, például a rasszt és az iskolai végzettséget. Az ismert vagy feltételezett alvási apnoéban szenvedő nők minden korcsoportjában nagyobb valószínűséggel diagnosztizáltak demenciát, mint a férfiaknál, sőt, a demencia diagnózisának aránya az életkor előrehaladtával a férfiak körében csökkent, a nőknél pedig egyre nagyobb lett.

“Eredményeink új betekintést nyújtanak egy kezelhető alvászavarnak a hosszú távú kognitív egészségre gyakorolt szerepébe mind a nők, mind a férfiak esetében” – nyilatkozta a közlemény első szerzője, Tiffany J. Braley.

Az alvási apnoe állapota szerinti demencia-diagnózis nemspecifikus különbségeinek okai a kutatók szerint még nem ismertek. Azonban a kutatók szerint erre a különbségre több lehetséges magyarázat is van. Az egyik ilyen magyarázat, hogy a mérsékelt alvási apnoéban szenvedő nőknél nagyobb lehet a szív- és érrendszeri betegségek kockázata, és nagyobb valószínűséggel szenvednek álmatlanságban, márpedig mindkettő negatívan befolyásolhatja a kognitív funkciókat. A másik lehetőség, hogy bizonyos életkor után, a menopauza környékén az ösztrogén szintje csökkenni kezd, ami hatással lehet az agyi funkciókra. Ebben az időszakban a nők hajlamosabbak a memóriát, az alvást és a hangulatot érintő olyan változásokra, amelyek kognitív hanyatláshoz vezethetnek, írja a MedicalOnline.