A német kórházak többsége nehéz anyagi helyzetben van, rengeteg intézményt fenyeget a csőd.
Egy nemrég végzett felmérés szerint a megkérdezett 650 német kórház több mint fele úgy nyilatkozott hogy óriási pénzügyi bajban vergődik. A Roland Berger vezetési tanácsadó cég felmérése szerint a fizetőképességüket veszélyeztetettnek vagy súlyosan veszélyeztetettnek tartják – írta a Die Welt című lapcikke nyomán a magyarnemzet.hu.
Az állami kórházak különösen érintettek – hangsúlyozta Peter Magunia, a tanácsadó cég partnere. Nemcsak a kis kórházakról van szó, hanem a legnagyobb intézményekről is, köztük a maximális ellátást nyújtó intézményekről és az egyetemi kórházakról – tette hozzá. Úgy vélte, hogy számos egészségügyi intézmény belátható időn belül bezárhatja kapuit.
Janes Grotelüschen, a Roland Berger egy másik munkatársa szerint ez az óriási kihívás még súlyosabb a nagyobb városokban. A vidéki területekkel ellentétben ugyanis a városokban nagyobb kapacitásbeli problémák vannak. A vidéki területeken viszont a kórházak állandó ágyhiánnyal küzdenek.
De a személyzetből is hiány van. Az ápolószemélyzet és a kórházi alkalmazottak alacsony jövedelme miatt a városi kórházaknak néha még nehezebb dolgozót találniuk, mert a megélhetési költségek nincsenek összhangban a tarifákkal – mondta Grotelüschen. Hosszú távon a kórházaknak érdemes lesz összeolvadniuk, véli Magunia, aki kiemelte, hogy az ügyvezetők fele gondolkodik ezen a lépésen. Sok kórház ugyanis csak társulva lesz képes fennmaradni.