Évente százmilliárd kellene, hogy hosszútávon fenntartható legyen a háziorvosi rendszer.
A háziorvosok egyharmada jelenleg is a nyugdíjkorhatár felett dolgozik, másik egyharmaduk annak közelében, hiányzik a közép korosztály, az utánpótlás, a pálya pedig egyre kevésbé vonzó a fiatalok számára – mondta el a Szeged24-nek az Alapellátó Orvosok Országos Szövetségének (FAKOOSZ) Csongrád megyei képviselője. A szövetség kimutatásai szerint ráadásul a legtöbb idős orvos az országban többek közt Csongrád megyében dolgozik.
A jelenlegi szabályozás szerint jöhetnének ugyan kórházi orvosok is a rendszerbe, azonban a praxisok alulfinanszírozottsága miatt ez nem valósul meg, – vázolta a gondok egyik lényegét Dr. Frányó Ildikó.
A Bordányban praktizáló doktornő szerint gyors finanszírozási beavatkozásra lenne szükség, többek közt egzisztenciális alapot, megélhetést biztosító praxisfinanszírozásra, hogy a háziorvosi szakma elfogadható, választható életpályamodellt teremtsen a fiatalok számára is. A szövetség képviselője szerint az is félő, hogy a közszférában végrehajtott béremelés a nővéreket is a kórházi osztályok felé tereli a háziorvosi praxisokból.
A FAKOOSZ országos elnöke, Selmeczi Kamill azt nyilatkozta: duplájára kellene emelni a finanszírozást, évente százmilliárd forint kellene a rendszerbe ahhoz, hogy öt év múlva legyenek harminc év körüli háziorvosok - írja a portál.