Szeptember 21-én, az Alzheimer-kór nemzetközi világnapján számos programmal várják az érdeklődőket.
Nagyszabású rendezvényre készül Székesfehérváron a Katolikus Szeretetszolgálat, amely szeptember 21-én, az Alzheimer-kór nemzetközi világnapján számos programmal várja nemcsak a szakembereket, de az érdeklődőket, illetve azokat az érintetteket, akiknek a családjában van demens beteg. A programok egyik színhelye a nagyszínpad lesz, amelyen zenés-táncos produkciókkal várják a közönséget. A helyi művészek mellett fellép többek között Koltai Róbert, aki nem véletlenül került a meghívott előadók sorába: C. Gundlach Batang felé című kétszemélyes tragikomédiájában éppen egy demenciában lassan elmerülő idős férfit alakít. A Gaál Ildikó rendezte darabban Szirtes Balázs a partnere. De hogy talált egymásra a színész és a Katolikus Szeretetszolgálat - erről kérdezte a művészt a feol.hu.
– Egészen pontosan ők találtak rám. Egervári Ágnes asszony, a szeretetszolgálat főigazgatója látta a darabot, és a Krúdy Emlékházban csináltunk is egy külön előadást nekik. A darab amúgy nagyjából két éve megy, és több mint negyven előadást ért meg eddig. A történet egyszerre izgalmas, drámai, fájdalmas, de ugyanakkor humoros is, mint minden, ami érzékeny és szép az életben. Röviden: született egy darab, amelyik találkozott egy szerintem is sok embert fájdalmasan érintő probléma kampányával. Így jött a megkeresés a fehérvári Alzheimer nappal kapcsolatosan.
– Az ön családjában volt valaki, aki demenciában szenvedett?
– Minden családban van szerintem ilyen, így az enyémben is, és ismerősi körben is akadt rá példa. Emlékszem például édesanyám nagynénjére, aki sok évtizeddel ezelőtt „látott” dolgokat: „Nézd, Robikám, ott azt a kemény kalapos embert! Mindig jön utánam”, mondta, miközben a 3. emeleten álltunk, és onnan mutogatott ki az utcára. 75 éves elmúltam, még mindig rengeteget utazom, dolgozom, és bizony magamon is érzem időnként, hogy „nem idegen” tőlem a téma. Egyre gyakrabban merengek bele pillanatokba, egy-egy szövegemet jobban át kell vennem, hogy stabil legyen, hiába megy az előadás már évek óta. Új szerepeknél pedig több időbe telik a szövegtanulás. A teljes interjú a feol.hu-n (Fotó: feol.hu)