• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ösztöndíjak: depresszióban az orvosok

Lapszemle Forrás: Világgazdaság

Azokon sem segít a pályázat, akiknek meg kellene szerezniük a háziorvosi alapvizsgát.

Az alapellátás megerősítése erősen hangoztatott egészségpolitikai cél, a 6800 háziorvosi praxis mégis kimarad a közelmúltban meghirdetett 12 milliárd forintos, uniós forrásból biztosított továbbképzési pénzből - mondta Komáromi Zoltán háziorvos. Nem engedhetik meg maguknak a doktorok, hogy egy szakvizsga megszerzése miatt 3-5 hónapra - legalább ennyi a kötelező kórházi gyakorlat - otthagyják a betegeiket, praxisukat. Azokon sem segít a pályázat, akik többéves kórházi gyógyítás után vásároltak praxist, és meg kellene szerezniük a háziorvosi alapvizsgát.

A főorvos Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár bejelentésére reagált. E szerint szeptemberben dolgozza ki az egészségügyért felelős államtitkárság annak a 12 milliárd forintos uniós pályázatnak a feltételeit, amelyből támogatnák a szakorvosok és szakdolgozók továbbképzését, s a kórházak helyett fizetnék az őket helyettesítők költségeit.

- A Magyar Kórházszövetség következő elnökségi ülésén tárgyal a javaslatról - közölte Rácz Jenő. A szövetség elnöke, egyben a veszprémi megyei kórház főigazgatója úgy látja: azok járnak jól, akik hosszú távon itthon maradnak, mert nem kell saját zsebből fizetniük az oktatási költségeket. Jelentős kiadástól szabadul meg a kórház is. Intézményében például onkológiai központ épül, így szükség lesz onkológus szakorvosok képzésére, így mindenképpen pályáznak majd.

Az első olyan lehetőségnek tartja a 12 milliárdos pályázati pénzt Csiba Gábor, a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület elnöke, amely áttételesen ugyan, de béremelésnek tekinthető. Az elnök a miskolci megyei kórház főigazgatója, ahol 450 orvos dolgozik, közülük 45-50 folyamatosan részt vesz valamilyen képzésben. Ennek átvállalása jelentős megtakarítással jár, de nem pótolja a fizetések emelését. Csiba Gábor gyors számvetést készített: ha a 100 ezer egészségügyi dolgozó bérét éves szinten csak 80 ezer forinttal emelnék, úgy 80 milliárd forintra lenne szükség. Ehhez viszonyítva a 12 milliárd, amelyből csak a továbbképzésen részt vevők kapnak, elenyésző - tette hozzá.