A fiatal kutatóknak létrehozott ösztöndíj célja, hogy a fertőző betegségek elleni oltóanyagok létrehozására ösztönözzön.
Ösztöndíjat neveztek el a magyar tudósról, Karikó Katalinról, amely a vakcinakutatás területén tevékenykedő kutatók számára nyújt majd támogatást. Szeged díszpolgáráról a Pennsylvaniai Egyetem Perelman Orvosi Iskola nevezte el új ösztöndíját. A Pennsylvaniai Egyetem július végén jelentette be, hogy két új ösztöndíjjal támogatja a hallgatóit, tisztelegve Karikó Katalin és a Roberts Family tudományos munkája előtt – derül ki a Penn Medicine News cikkéből, amelyet a szeged.hu idéz.
Karikó Katalinról a bécsi egyetemen már jelöltek meg kurzust, de ösztöndíjat most először neveztek el róla. A szegedi József Attila Tudományegyetemen diplomázó és doktoráló kutató 24 évig dolgozott a philadelphiai Pennsylvaniai Egyetemen.
A Karikó Katalin ösztöndíj a pályakezdő tudósokat segítené, míg az utóbbi a senior kutató munkásságát elismerő cím.
A fiatal kutató egy éves fizetésének megfelelő összegű támogatás célja, hogy a fertőző betegségek elleni oltóanyagok létrehozására ösztönözzön.
Így a Pennsylvaniai Egyetemet mint az mRNS-alapú és más, modern megközelítésű vakcina-fejlesztés bázisát erősítse és népszerűsítse – írja az SZTEinfo.
Karikó Katalin azt is elárulta, hogy szurkol, Pardi Robertnek adják az első Karikó ösztöndíjat. Fél azonban, hogy más szempontok dominálnak majd a kiválasztás során.
A két tudóst a kisújszállási gyökerek, a szegedi egyetemi tanulmányok mellett az is összeköti, hogy együtt dolgoztak a Pennsylvaniai Egyetemen, később az mRNS-kutatásokban döntő szerepet játszó Penn-beli laboratóriumát Pardi Norbertnek adta át Karikó Katalin.
A két kutató partnersége és alapozó kutatása teremtette meg a történelmi jelentőségű Covid-19 betegség elleni mRNS-oltóanyagok kifejlesztését.