A megoldási javaslatok néhol markánsan eltérnek, de a diagnózis a társadalmi leszakadást illetően közös.
Juhász Péter, Kunhalmi Ágnes, Szabó Tímea, Szél Bernadett és Vágó István részvételével ötpárti vitát rendezett a Népszabadság az oktatásról, az egészségügyről és az alapjövedelemről. A megoldási javaslatok néhol markánsan eltérnek, de a diagnózis a társadalmi leszakadást illetően közös.
- Megfontolandónak tartjuk az egészségbiztosítás által kötelezően finanszírozott alapcsomagon túli ellátáshoz való hozzájárulás bevezetését (tb-extra). Ennek alapján a kiegészítő biztosítással rendelkezőknek, illetve akik térítést fizetnek, rendelkezésükre állnának az innovatív, csúcsszínvonalú eljárások. Ellátási standardok alapján akkreditálni lehetne az egészségügyi állami és magánszolgáltatókat, és meg kell határozni egy-egy akkreditációs szint beavatkozási és kezelési jogosultságát. A jelenleginél tehát nagyobb szerepet biztosítanánk a piacnak, de nem akkorát, amekkorát a szocialista–szabad demokrata kormány tervezett - mondta el többek között Vágó István (DK).
- A magántőkét mi is sokkal inkább bevonnánk a rendszerbe és is egyfajta kiegészítő rendszerben gondolkodunk. 300 milliárdnyi pluszforrást kéne beletenni ebbe a szférába a teljes lepusztulás megállítására. Kérdés persze, hogy ettől önmagában megállna-e az orvosok, nővérek, szakápolók elvándorlása - mondta Juhász Péter (Együtt).
- Meg kell tartani az egységes állami biztosítási rendszert. A nagyarányú, értelmetlen forráskivonás ténykérdés, de ez a rendszer is, akár a Klik, nyeli a pénzt. Az, hogy a kivont pénzt visszaadjuk, nem oldja meg a problémákat. Szerintünk a kórházakkal együtt kell új struktúrát alkotni, sok kis lépéssel, amiből egy ilyen a közös finanszírozás – a vizitdíj is ilyen lehetett volna. A piacnak lehet szerepe az egészségügyben anélkül, hogy az állam szabályozó és ellenőrző szerepe sérülne - érvelt Kunhalmi Ágnes (MSZP).
További pártok, további érvek