A tizennyolc év felettiek egyharmada dohányos, Budapesten a többi városhoz képest kimagaslóan sok alkohol fogy, az emberek egyharmada pedig, ha betegnek érzi magát, a családtagjaitól kér tanácsot, vagy a világhálón keres megoldást – olvasható a
magyarhirlap.hu portálján.
Országos reprezentatív felmérés készült tavaly novemberben, amely szerint a magyar lakosság hetvenhat százaléka érzi úgy, többnyire egészségtudatosan él, de teljesen elégedettnek csak minden tizedik ember mondja magát. A megítélés igen szoros összefüggésben van az életkorral: az egytől tízig terjedő skálán – ahol minél magasabb pontszámot jelölt meg valaki, annál megfelelőbbnek gondolta saját egészségtudatosságát – a harminc év alattiak átlagosan kilenc pontot adtak maguknak, a hatvan felettiek pedig mindössze 5,5 pontot. A Pfizer Egészségtudatossági Index alapján aggasztó a magyarok hozzáállása a szűrővizsgálatokhoz: az elmúlt év során a felnőtt népesség negyvenkét százaléka nem vett részt ilyesmin, a fontosabb, alapvető vizsgálatokat pedig a harmaduk, negyedük még sosem végeztette el. Ismert, a napokban jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, hogy ősztől minden eddiginél szélesebb körű vastagbélszűrési program indul. Az ok, hogy évente tízezer új vastagbél-daganatos embert regisztrálnak, akiknek körülbelül a fele nem éli túl a betegséget.
A szűrővizsgálatokon való részvétel tehát rendkívül fontos, ennek ellenére a lakosság nemhogy az ilyen típusú, az egyéb vizsgálatokon sem sűrűn vesz részt: a felmérés szerint a megkérdezettek nyolcvannyolc százaléka nem adat be magának védőoltást, ötvenkét százalék nem járt még állapotfelmérést készíttetni a háziorvosánál, huszonhat százalék pedig betegség esetén sem veszi igénybe a hozzá tartozó praxisszolgáltatásokat. Az egészséggel kapcsolatos tevékenységek közül a leggyakrabban a gyógyszertár-látogatást jelölték meg a válaszadók. Szintén aggasztó, hogy csupán a felnőtt népesség kétharmada fordul azonnal orvoshoz, ha betegnek érzi magát, egyharmada előbb más forrásból tájékozódik, családtagoktól, barátoktól, ismerősöktől, de minden második ember az interneten is utána néz a tüneteinek.