Semmi olyanba nem megyünk bele, ami magában hordozza az államosítás lehetőségét.
Nem tart a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke attól, hogy végül a gyógyszerészek helyett az államnak kelljen felvásárolnia a patikákat. A kamara részéről semmi olyanba nem megyünk bele, ami magában hordozza az államosítás lehetőségét, személy szerint mindezt nem is tartom vállalhatónak – így reagált Hankó Zoltán a Népszabadság hétfői cikkére, amelyben a lap ismertette a gyógyszerészek patikai tulajdonszerzését segítő állami hitellehetőségek szabályait – olvasható a nol.hu portálján.
Hankó Zoltán kamarai elnök az állami patikalánc kialakítása ellen azzal is érvelt, hogy garanciákat kértek – és kaptak is – a kormánytól arra, hogy „a tőkealap közreműködésével államosításra nem kerül sor". Egyebek mellett a tőkealap csak korrekt, a fenntarthatóságot hosszú távon garantáló üzleti terv mellett vásárol a gyógyszerész megbízásból.
Mint mondta: az együttműködésről szóló szabályozásban benn van az is, hogy a tőkealap patikatulajdonlása nem vehető figyelembe 2017-ben, amikorra minden patikában az ott dolgozó gyógyszerésznek kell birtokolnia az 51%-ot. Azaz, ha a gyógyszerész nem tudja kiváltani üzletrészét a tőkealaptól, nem lesz meg az adott patika működtetésének feltétele, így értelemszerűen az ilyen gyógyszertáraktól a működési engedélyt vissza kell vonniuk a hatóságoknak.
Sándor Csaba alelnök mindehhez azt tette hozzá: akinek a fejében megfogalmazódna, hogy a kamara asszisztál az államosításhoz, az most verje ki onnan, mert a köztestület abban érdekelt, hogy gyógyszerészi tulajdonba kerüljenek a patikák. Visszautasítjuk még a feltételezést is!