Ügyeletet vállalni kell, miközben a feltételeket ehhez nem biztosítják.
Elsősorban fájdalomcsillapítókért keressük fel éjszaka az ügyeletes gyógyszertárt, de előfordul, hogy lejárt recepttel vagy éppen cumiért csöngetjük fel a patikust hajnalban. Az ügyeletet adó gyógyszertárak jelentős terhet vállalnak a folyamatos ellátás biztosításáért. Az ügyeleti díjat ugyanis a patikák akkor számolhatják fel, ha nem aznap kiállított receptet szeretne a beteg kiváltani, ez a díj 2001 óta változatlanul mindössze 300 forint. Így a legtöbb patikának egyszerűen nem éri meg nyitva tartani – írja a Szoljon.hu portálja.
Ahhoz, hogy az ügyeleti rendszer szakágazati szinten, legalább az ügyeletes gyógyszerész bér- és járulékköltségeit tekintve nullszaldós legyen, évenkénti 1,8–2 milliárd forint szükséges – hívta fel a figyelmet a napokban a Magyar Gyógyszerészi Kamara, amely egyeztetni szeretné a különböző szakmai álláspontokat, és azt, honnan teremtsék elő a többletforrási igényt (OEP, nem ügyelő patikák stb). Mindezt azért, hogy egy közös, megalapozott javaslattal fordulhassanak az egészségügyi kormányzat felé.
Alapjában véve az ügyelet fenntartása az önkormányzatok feladatai közé tartozna, a mi ügyeletünk egyfajta hagyomány alapján maradt ilyen rendszerben. Hogy aztán a települések vagy az egészségbiztosító finanszírozza-e a későbbiekben a gyógyszertárak ügyeletét, az megegyezés kérdése. A lényeg, hogy megtegye valaki – mutatott rá dr. Rőczey Norbert, a megyei gyógyszerészkamara elnöke.