A cél a teljes körű társadalmi mozgósítással fenntartható és mindenki számára biztonságos jövő.
Nemzetközi konferencia színhelye Pécs, ahol három napon át tanácskoznak az egészség és a közösségek kapcsolatáról szerdától az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének egészséges városokat összefogó európai hálózatának szakemberei. A pécsi Kodály Központban szerdán reggel mintegy harminc országból regisztrált csaknem háromszáz szakember részvételével kezdődött meg a WHO Európai Egészséges Városok Hálózatának éves nemzetközi konferenciája.
A háromnapos tanácskozás megnyitóján elhangzottak szerint a hálózat – amelyhez Pécs az alapítók közt, 1986-ban csatlakozott – hatalmas szerepet kap az ENSZ 2030-ra kitűzött irányelveinek megvalósításában. A cél a teljes körű társadalmi mozgósítással fenntartható és mindenki számára biztonságos jövő. Hogy ebben milyen szerep jut a városoknak, nem is kérdéses – olvasható a bama.hu portálján.
Mint Páva Zsolt pécsi polgármester házigazdaként felidézte, a világon az elmúlt években a városokban élő népesség aránya már meghaladta a vidéki lakosság arányát, Európa pedig 75%-nyi urbánus népességgel rendelkezik. A kontinensen mintegy száz tagot számláló Egészséges Városok Hálózata helyi eredményei is figyelemre méltóak, hiszen Pécs a hálózat részeként egyebek közt az áldozatvédelem, a dohányzásellenes kampányok és a célzott női illetve férfi egészségprogramok területén is sokat tett.
Méltatta a hálózat aktivitását Östlin Piroska, a WHO európai divízióvezetője is, aki a kontinentális szervezet együttműködését hangsúlyozta a nemzetek egészségügyi kormányzataival, és rámutatott, hogy a stratégiák helyi alkalmazásán, a közösségeken múlik a siker.