Jelentős részük nem akar méhnyak-szűrést végezni, inkább a nőgyógyászokra, mozgó védőnőkre bíznák a feladatot.
A szakdolgozói kamara írásban is javasolta, hogy az állam címkézve utalja át az önkormányzatoknak a védőnők bérkiegészítésére szánt összeget, így a dolgozók hozzájuthatnának a havi 35 ezer forinthoz. Ezt látnák megoldásnak a települések is, de az állam nem lépett, ezért a védőnők megkezdték a sztrájk előkészítését. Ha pénzt sem kapnak és a méhnyak-szűrésekre is kötelezik őket, még többen elhagyják a pályát – írja a Népszava – online.
Egyre határozottabban fejezik ki elégedetlenségüket a védőnők, mert a szolgálatnak juttatott 2 milliárdos idei kiegészítésből a minisztériumban hangoztatott fejenkénti 35 ezer forint helyett alig pár ezer forintot kapnak kézhez havonta, a pénz nagy részét a hatályos jogszabályok alapján másra is költhetik az önkormányzatok és egyéb fenntartók. Szakszervezeteik megkezdték a sztrájkhangulat felmérését, jogászaik vizsgálják a még elégséges szolgáltatások körét, hogy az érdekvédők felkészülten mehessenek egy esetleges sztrájktárgyalásra az Emberi Erőforrások Minisztériumába (Emmi).
A béremelés ígérete helyett az egészségügyi államtitkár kétoldalas válaszlevelében hegyi beszédet intézett a magyar védőnőkhöz a méhnyak-szűrés, a népegészségügyi mintavétel fontosságáról, a magyar lakosság egészségi állapotáról. Ugyanakkor a védőnők jelentős része nem akar szerepet vállalni ebben a munkában, még azok is elutasítják a közreműködést, akik korábban sikeresen elvégezték a néhány napos felkészítő tanfolyamot. Abban reménykednek, hogy a nagyobb városokban a nőgyógyászok végzik továbbra is a szűrővizsgálatokat, míg a kistelepüléseken a szűrésekre specializálódó mozgó védőnők jelenthetik a megoldást.