Biztonságban a magánorvosok, továbbra is kibújhatnak a számlaadás alól a lakásrendelők doktorai.
A gazdaság kifehérítését célzó intézkedés szerint szeptembertől csak a plasztikai sebészeknek kell online pénztárgépet használniuk rendelőikben. A többi, magánpraxist üzemeltető orvos továbbra sem kötelezhető arra, hogy ilyen módon lépjen kapcsolatba az adóhivatallal, miközben évente több száz milliárd forint forgalmat bonyolítanak le adómentesen. A lapunknak nyilatkozó szakemberek szerint külföldre kergetné az orvosokat az online pénztárgép, és az orvosbárók érdeke, hogy ne változzon a rendszer. A plasztikai sebészek felháborítónak tartják, ahogy tevékenységüket minősítik - írta az mno.hu.
Technikailag meg lehetne oldani, hogy a magánrendelőkben is működjön az online pénztárgépek rendszere, de ekkora pofont valószínűleg már nem mert adni a kormány az egészségügynek – jelentette ki lapunknak Kincses Gyula egészségügyi szakértő.
Szerinte vélhetően azért döntött úgy a kormány, hogy csak a plasztikai sebészeknek lesz kötelező a pénztárgép, mert a gyógyító szolgáltatásokat nem akarták bevonni ebbe a rendszerbe. A plasztikai sebészet szerinte más, mert előfordul ugyan, hogy közfinanszírozott ellátás keretein belül, állami kórházakban végeznek korrekciókat, például egy emlőlevétel után, de a magán-plasztikaisebészet inkább a szépségipar része, éppúgy, mint a kozmetika.
Sinkó Eszter, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának igazgatóhelyettese szerint logikus lépés volna, hogy a magánorvosi tevékenységet is kontrollálják az online pénztárgépekkel. De ha azt nézzük, hogy milyen kevés orvos van most a rendszerben, kérdés, hogy szabad-e őket ilyen terhekkel sújtani. A szakember szerint kettős hatása volna, ha minden magánorvosnak kötelező lenne az online pénztárgép használata. Egyrészt az orvosok így több pénzt kérnének a betegeiktől, hogy az adó miatt kieső bevételt pótolják, másrészt félő, hogy többen inkább úgy döntenének, felfüggesztik itthoni tevékenységüket, és inkább külföldre mennek dolgozni.