A szociális ágazat dolgozói március eleje óta ostromolják a kormányt, hogy gondoskodjon a védőfelszerelésekről az intézményekben.
Változatlanul hiány van a védőfelszerelésekben a közszféra minden területén – adott számot a HVG-nek a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke, Boros Péterné, miután a kormánytól több mint egy hónapja nem kaptak választ március 11-ei jelzésükre, miszerint veszélyben vannak mindazok a munkavállalók, akik a szociális szférában dolgoznak, valamint az állami és önkormányzati hivatalokban közvetlenül találkoznak az ügyfelekkel. Ez vonatkozik az idősotthonok, a gyermekvédelmi szakellátás, a fogyatékkal élők, a hajléktalanellátás munkavállalóira, valamint a jelenleg is napi 4800 új állástalant fogadó munkaügyi hivatalok vagy akár a veszélyhelyzet idején is működő földhivatalok dolgozóira.
Ilyen körülmények között az érdekvédelmi szervezet olyan törvénymódosítást vár el, amely kimondja, hogy járványveszély idején a dolgozókat a közalkalmazott illetménye, a köztisztviselő alapilletménye, illetve a munkavállaló alapbére száz százalékának megfelelő összegű pótlék illeti meg. A szakszervezet logikáját az támasztja alá, hogy jogszabály mondja ki: a munkáltató, adott esetben a kormány kártérítési felelősséggel tartozik, ha nem váltja meg pénzzel a munkával együtt járó egészségügyi kockázatot.
Az MKKSZ részéről azt mondják, készek perre vinni az ügyeket, ha tagjaik közül bárki megbetegszik, miközben a kormány nem garantált elég védőfelszerelést, és nem fizetett veszélyességi pótlékot. Felvetésükre több mint egy hónapja sem a kormány, sem pedig a kormánypártok nem reagáltak - írták.