• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Petesejtfagyasztás: nagy az árverseny az egyes országok között

Lapszemle MA 06:01 Forrás: mfor.hu
Petesejtfagyasztás: nagy az árverseny az egyes országok között

A környező országok a leendő magyar anyákra is felkészültek: mind a cseh, a szlovák, az ukrán intézmények honlapján magyar nyelven is közlik az információkat.

Vannak olyan országok, ahol a turizmus jelentős hányada keletkezik a plasztikai sebészetek igénybevételéből – ilyen Törökország és Brazília is. De létezik másfajta „turizmus” is: számos országban olcsóbban hajtják végre a petesejtek fagyasztását – például Észtországban –, mint az USA-ban, és erről tudomást szereztek az amerikai nők. Arról talán nem értesültek New Yorkban, hogy az árak változók, a volt szocialista országok – Magyarország, Csehország, Szlovákia, Ukrajna – a legversenyképesebbek - írta az mfor.hu.

Angliában újabban legkésőbb 37 éves korukban fagyasztatják le petesejtjeiket, mert azokat egészségesebbnek vélik, mintha 40 évesen esnének teherbe. A női egyenjogúsággal vele jár, hogy valaki ha komoly beosztásban dolgozik, nem akar még kismama lenni, de azért be akarja biztosítani magát, hogy valamikor anya lehessen.

A sperma és petesejt beültetésből származó embriónak a lefagyasztása és felengedése már a sci-fi kategóriát súrolja, de ma az orvostudomány erre is képes, a beavatkozások árlistája minden reprodukciós központ honlapján olvasható. A legtöbb meddőségi centrumot tehát – főleg Amerikában és általában az angolszász országokban, nem azért keresik fel a nők – egyelőre apajelölt nélkül – hogy rögvest gyerekük legyen: újabban a praktikus okok is szerepet játszanak, hiszen a nők szabadon rendelkeznek a testükkel, és azt is eldönthetik, mikor akarnak anyák lenni, jó esetben a férjükkel egyetértve.

A budapesti Dunamenti Reprodukciós Központ honlapja szerint a petesejtfagyasztás egy évi tárolást beleszámítva 110 ezer forint, ami kedvező árnak számít, igaz, például a, laborvizsgálatokért, előzetes kezelésekért, többnyire még fizetni kell.

Az altatásért a legtöbb helyen plusz költséget számolnak fel, ami elég morbid dolognak tűnik, hiszen az eljárás maga egyáltalán nem kellemes. De legyünk kissé rosszmájúak – az árakat talán férfiak állapították meg, akinek nem szoktak nyúlkálni orvosi eszközökkel a petefészkükbe. Egy év után a tárolás díj évente 50 ezer forint. A spermafagyasztás 40 000 forint, érthetően olcsóbb, hiszen nem igényel műtét jellegű beavatkozást. A bonyolultabb eljárások természetesen drágábbak: a fagyasztva tárolt és „felélesztett” embriók beültetése már 300 000 forint, beleértve a járulékos költségeket. Ugyanakkor, ha belegondolunk, ezek átlagbér szintű kategóriák, vagy éppen egy pár napos horvátországi kiruccanás árát teszik ki, nyilvánvalóan egy emberélet ennél sokkal többet ér.

Országok, árak, történetek - a teljes cikkben