• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Petíció indult Magyarországon a kegyes halál jogáért

Lapszemle 2023.10.14 Forrás: nepszava.hu
Petíció indult Magyarországon a kegyes halál jogáért

A petícióban megpróbáltam érzékeltetni, hogy az ALS az nem olyan megbetegedés, ami holnapra gyógyszerrel kezelhető.

Nem áll egyedül az eutanázia lehetőségért vívott harcában az amiotrófiás laterálszklerózis (ALS) betegségben szenvedő Karsai Dániel. A jogász arról vált az elmúlt hetekben szélesebb körben ismertté, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult, legyen lehetőség Magyarországon is a gyógyíthatatlan betegeknek élniük az aktív eutanázia lehetőségével. Kezdeményezését támogatva néhány napja petíciót tett közzé Dunavölgyi Erzsébet óvónő, aki szintén ugyanebben a gyógyíthatatlan kórban szenved. Eddig csaknem 500-an írták alá a kezdeményezést. A Népszava kérdezte őt.

A petícióval az asszonynak az a célja, hogy „a magyar törvényhozók tegyék lehetővé, hogy a tiszta tudattal bíró, de orvosilag igazolt gyógyíthatatlan beteg, aki betegsége miatt testi-lelki gyötrődésben, mások támogatására szorultan, méltatlan helyzetben vegetál – amennyiben úgy határoz – legyen a másvilágra segíthető, orvos vagy önkeze segítségével, a szükséges szerek biztosításával". Most ugyanis, ha valaki bárkinek segítséget nyújt abban, hogy meghalhasson, az bűncselekményt követ el, amiért börtönbe kerülhet.

- A mindennapi élet nagy problémát jelent. Minden tekintetben segítségre szorulok. Ha én elmegyek vécére, akkor már ahhoz is segítség kell, hogy onnan fel tudjak állni. A fürdésben segítenek, a főzésben segítenek. A petícióban megpróbáltam érzékeltetni, hogy az ALS az nem egy olyan megbetegedés, ami holnapra gyógyszerrel kezelhető. Leírtam a betegségem jellegét, és azt is, hogy miért szeretném, ha lenne lehetőség méltósággal befejezni az életemet. Mindezt megírtam levélben is és elküldtem a parlamentnek, a Fidesznek, Jámbor András VIII. kerületi országgyűlési képviselőnek, Ungár Péter LMP-s frakcióvezetőnek, Novák Katalin köztársasági elnöknek, Takács Péter egészségügyi államtitkárnak, Semjén Zsolt KDNP-s miniszterelnök-helyettesnek, és Orbán Viktor miniszterelnöknek. Válasz eddig sehonnan sem érkezett. Bevallom azt sem értem, hogy egy normális országban miért nem lehet az eutanáziáról vitatkozni a parlamentben, a civil társadalomban?

– Nem akarok a magyar egészségügybe kerülni, a családom körében szeretnék méltó módon elköszönve elaludni, amikor úgy gondolom, hogy itt van az ideje, és azt akarom, hogy legyen jogom arra, hogy megkapjam azt a gyógyszert, amitől elalszom. És aki hozzásegít, azt ne büntessék meg – fogalmazott.