Leginkább akkor fertőz, amikor a legpirosabbak a kiütések, azaz nem sokkal azok keletkezése után.
A lepkehimlő néven is emlegetett betegséget elsősorban kisgyermekek kapják el, de leginkább várandós kismamák számára veszélyes. Pillangóvírus okozza a népnyelven lepkehimlőnek nevezett betegséget. A betegség szó talán túlzás is, hiszen az elsősorban kisgyermekeket érintő fertőzés az esetek döntő többségében ártalmatlan. A szekszárdi gyermek háziorvos Gujás Erika elmondta: a vírus nem okoz tünetet, illetve, hogy a szülő csak annyit vesz észre, gyermekének a szokásosnál kicsit pirosabb a pofija – olvasható a teol.hu portálján.
Jellemzően egyébként először a gyermek arcán jelennek meg a pillangó szárnyához hasonló foltok, majd a testen lefelé haladva sorra tűnnek fel a pirosabb felületek. Ezek fürdés vagy futkározás után, tehát a melegre felerősödnek, hogy aztán a hűvösebb levegőn újra elhalványuljanak. A betegség általában egy hét alatt elmúlik kezelés nélkül is. Leginkább akkor fertőz, amikor a legpirosabbak a kiütések, azaz nem sokkal azok keletkezése után.
A betegséget felnőtt is elkaphatja, bár 90 százalékuk valószínűleg átesett már pillangóvírus fertőzésen. Ráadásul őket jobban megviseli, mint a gyerekeket. Nem is annyira a kiütés, sokkal inkább az ízületi fájdalom lehet kínzó, megduzzadhat a térd, a könyök vagy az ujjak, ráadásul rossz lehet a beteg közérzete, szédülhet, és fájhat a feje is. A legnagyobb baj ilyenkor az a vírus megjelenésével, hogy legyengíti az immunrendszert, így aki elkapta, a közelgő influenzával is nehezebben küzd meg, mint a többiek.