A TASZ 64 intézmény szülészetét és gyermekosztályát kérdezte meg a látogatási protokollról, hogy képet kapjon a házirendekről.
Kiderült: meglehetősen nagyok az eltérések az intézmények látogatási előírásaiban. Jellemző probléma a kórházakban, hogy a látogatók egy része nincs tekintettel más betegekre: zavarják a pihenésüket, és olykor a személyzettel szemben is agresszíven lépnek fel. A látogatási rendet a kórházak maguk alakíthatják ki.
Az 1997-es egészségügyi törvény határozza meg a betegek jogait, de egyben kötelességeit is – nyilatkozta a szoljon.hu portáljának Maroska Anikó, a szolnoki Hetényi Géza kórház ápolási igazgatója.
Megyénk legnagyobb egészségügyi intézményében bizony előfordulnak súrlódások a hozzátartozók miatt. Természetesen külön odafigyelünk rá, hogy megfelelőképpen biztosítsuk a kapcsolattartás lehetőségét, de sajnos gyakran tapasztaljuk, hogy visszaélnek vele. A hozzátartozóknak sok esetben tanulni kell még a látogatás kultúráját, épp a betegek érdekében. Hiszen, aki kórházban van, annak nagyon sok pihenésre lenne szüksége, s előfordul, hogy épp saját családtagjai nincsenek erre tekintettel. Arról nem is beszélve, hogy egy-egy kórteremben több beteg is fekszik, s a többieket is zavarják azok a látogatók, akik nem tartják be az alapvető szabályokat. Pedig természetes, hogy vannak olyan helyzetek, amikor a látogatóknak türelmesnek kell lenniük. Ilyen például, ha az osztályon egy betegen beavatkozást végeznek, ebben az esetben kívülálló nem lehet a közelben, a vizit szintén kivételt képez, valamint előfordulhat rosszullét vagy valamilyen kezelés. Ezekben az esetekben szintén várakozni kell – tette hozzá Maroska Anikó.
Egy ilyen nagy intézményben gyakran előfordulnak extrém esetek is, nem ritka, hogy a sürgősségire érkező pácienst tucatnyian kísérik, s adott esetben magát az ellátást is akadályozzák. Sőt, mind gyakrabban lehet akár pizzafutárral is találkozni a kórházi folyosókon, aki valamelyik éhes hozzátartozó vacsoráját szállítja. Józan ésszel végiggondolva nyilvánvaló, hogy az illatozó pizza sem a kórtermekbe való, hiszen irritálhatja a többi beteget. Ez azonban csak apróság, a nagyobb baj az, mikor a kórházi dolgozók munkájának ellátását gátolják – tette hozzá az ápolási igazgató.