Sokat árthatnak a betegek maguknak, ha releváns adatokat tiltalan le az EESZT-ben.
„38 év alatt még soha nem fordult elő velem elő, hogy nem tudtam válaszolni a betegeim kérdéseire. Most ez megtörtént. Hogy hozhatnak ilyen helyzetbe?" – kérdezi felháborodva Lénárd Rita belgyógyász-főorvos, aki azért akadt ki, mert az új egészségügyi rendszer élesedésével sem az orvosok, sem pedig a betegek nem kaptak megfelelő tájékoztatást. „Segíteni szeretnék a betegnek, de nem tudok. Ez dráma. Így nem lehet dolgozni, gyógyítani", nyilatkozta a 24. hu portálnak. Szerinte (és több, a 24.hu által megkérdezett orvos szerint is) fontos az EESzT: átláthatóbb és minőségibb egészségügyet eredményez. Illetve eredményezhet, ha minden félnek birtokában vannak a megfelelő információk. Ez azonban jelenleg nincs így, és az orvos szerint veszélyes és káros irányba halad a rendszer.
Érthetetlen és felháborító, hogy miért hallgatnak a kormányzat, a szakma hivatalos kommunikátorai. Mindenféle kérdésben plakátolnak, konzultálnak. Nem fért volna bele erről akár egy külön értesítés a lakosságnak, kommunikációs szakemberek által, közérthetően megírva, egy A4-es lapon?
„A betegek félnek, nem értik az egészet. Rossz döntéseket fognak hozni, minket meg besúgóként fognak kezelni" – sorolja legnagyobb aggályait a tapasztalt orvos, aki szerint a nagy bizalmatlanság miatt, és mert nincsenek meg a kellő információk, a betegek sok releváns adatot tilthatnak majd le a rendszerben, amivel sokat árthatnak maguknak, kockáztatják az egészségüket, gyógyulásukat, sőt, akár az életüket is. A rendszer működését pedig ellehetetlenítik és értelmetlenné teszik.
Nem a kórházi koszttal van a legnagyobb baj az egészségügyben, hanem a betegek bizalomvesztésével – véli az orvos.
Mivel semmiféle szórólapot nem tudott adni betegeinek, Lénárd Rita saját kezébe vette az irányítást, és a hivatalos, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ honlapján található információkból összeállított egy tájékoztatót, amit rendelőjében is osztogat.
A teljes cikk a 24.hu portálon olvasható.