„Remélem, hogy ő volt az első és az utolsó is, aki kikényszerített hálapénz miatt börtönbüntetést kapott."
Hegedűs Zsolt üdvözli, hogy a Kúria, felülbírálva egy másodfokú döntést, két év letöltendő börtönbüntetésre ítélt egy ortopéd-sebészt, aki pénzt követelt betegeitől közfinanszírozott ellátásokért. A Magyar Orvosi Kamara Etikai Kollégiumának elnöke a népszava.hu-nak azt mondta, ez a precedens értékű ítélet ugyan a hazai joggyakorlatban szokatlan, de ha más európai társadalmakat nézünk, akkor az a természetes, hogy az orvos nem fogad el hálapénzt. Ha ott ezt megteszi, elveszti a pecsétszámát, azaz a gyógyítás lehetőségét. Ezt pedig a nyugati társadalmakban egyetlen orvos sem kockáztatja.
Magyarországon egy olyan rendszert kell kialakítani, ahol maga a kontroll mechanizmusokkal megerősített szisztéma tartja sínen az orvost, hogy eszébe se jusson hálapénzt elfogadni vagy kikényszeríteni.
Hegedűs Zsolt szerint az ítéletnek az orvostársadalom számára az az üzenete, hogy mindenkinek a maga helyén etikai felelőssége megtenni mindent a hálapénz megszüntetéséért. Ez egyébként a jelenlegi etikai kódexben is szerepel. „Remélem, hogy ő volt az első és az utolsó is, aki kikényszerített hálapénz miatt börtönbüntetést kapott. A köztestületben most éppen egy olyan új rendszer alapjait tesszük le, ahol az ilyen cselekedetek csírájában el lesznek fojtva és nem engedik, hogy egy kolléga is erre az útra térjen.”
Az ügyben etikai eljárás mindeddig nem indult. A MOK-nak ugyanis az a rutinja, hogy a bejelentésre indított eljárásokat felfüggesztik, ha az ügyben bírósági ítélet várható. Ám most egyáltalán nem lesz etikai eljárás, mert annak idején azt kezdeményező bejelentés sem volt, s az ügy a hosszas bírósági eljárás miatt amúgy is elévült - írták.