Ma Magyarországon lényegesen olcsóbban hozzá lehet jutni egyes gyógyszerekhez, mint például a kenyérhez – érzékeltette Szalóki Katalin.
Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) szerdán háttérbeszélgetést szervezett a globális és a magyar gyógyszeripar helyzetéről. Utóbbi kapcsán elhangzott, hogy a gyógyszerellátás jelenleg viszonylag problémamenetes terület a hazai egészségügyben. Szó volt a magyar uniós elnökségről is, ahol az egészségügy az egyik legaktívabb terület, talán az egyik legsikeresebb is volt – mondta Szalóki Katalin, az AIPM igazgatója, tudósított a 24.hu.
Szóba került az is, milyen hatása lesz az új amerikai vezetésnek a gyógyszeriparra. Szalóki Katalin szerint az Egyesült Államok jóval (akár 50 százalékkal) magasabb árat fizet a gyógyszerekért, miközben más országok olcsóbban jutnak gyógyszerhez, így az Egyesült Államok vezetésében joggal merülhet fel az, hogy kevesebbet fizessen. Ebben a helyzetben présbe kerülhetnek a globális gyógyszervállalatok, mert miközben Európában nagyon nehéz lenne az árakon emelni, az Egyesült Államok részéről elvárás lesz az árcsökkentés. Mindeközben az alapanyagok elérhetősége egyre nehezebb lesz – listázta az AIPM elnöke a gyógyszergyártókra háruló feladatokat.
A magyarországi helyzetre vonatkozóan elhangzott, hogy bár a vásárlók szemében a gyógyszerárak magasnak tűnhetnek, valójában a vényköteles gyógyszerek árai sokszor meglehetősen alacsonyan vannak tartva. Azt azonban nem lehet látni, hogy Európában, így Magyarországon lesz-e gyógyszerár-emelkedés. Szalóki Katalin szerint sokkal inkább az a kérdés, hogy hosszú távon fenntartható lesz-e a gyógyszerkutatás, illetve hogy a gyógyszereket fejlesztő nagyvállalatok hogyan tudják optimalizálni a működésüket úgy, hogy jusson forrásuk innovációra, miközben lehetőségeik beszűkülnek.
Az állam a gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök méltányossági kérelmeinek elbírálására létrehozott egy alapítványt, amely éppen hétfőn kezdi meg működését. A Batthyány-Strattmann László Alapítvány A Gyógyításért elnevezésű alapítványt megkereste a Magyar Egészség-gazdaságtani Társaság is azzal, hogy tájékoztatást kérjen a szervezet működéséről, mivel sok tisztázandó kérdést tartanának fontosnak átbeszélni. – Kezdjünk párbeszédet, minél több résztvevővel – mondta Harsányi András elnök annak kapcsán, hogy egy ilyen volumenű változásnál az érintett szakmákat érdemes lenne mielőbb bevonni a diskurzusba. A META egyik célja, hogy platformot biztosítson az ilyen tudományos vitákhoz, a véleménycsere transzparens lefolytatásához.
További részletek a teljes cikkben