Tizenöt éve teszi pokollá a szomszédai életét a Kiskundorozsmán élő testvérpár.
Ketten élnek magántulajdonú családi házukban a Széksósi úton, amely Sziksósfürdőre, illetve a kiskerti övezetbe vezet. A központ felé erre kell menni az ABC-be, az óvodába, az iskolába és a templomba. Legutóbb sajtótájékoztatót hívtak össze a szomszédságban lakók, és az újságíróknak panaszolták el, hogy hiába fordulnak akárkihez, a hatóságok vagy nem akarják, vagy nem tudják megoldani a problémát.
Néhány nappal a sajtótájékoztató után a gondnokkal sisakos kommandósok jelentek meg Sz.-éknél, és mivel nem nyitottak nekik ajtót, a padláson keresztül hatoltak be a házba. Elvezették a gondnokság alatt álló Sz. Ferencet, és a Szegedi Tudományegyetem Pszichiátriai Klinikájára szállították kezelésre. Amikor Sz. Imre hazaérve értesült a történtekről, őrjöngeni kezdett, és sörösüvegekkel dobálta meg a szomszédok házát. Erre őt is elvitték a rendőrök.
A Csongrád Megyei Kormányhivatal sajtószolgálatától részletes segítséget kapott a Népszabadság a bonyolult helyzet megértéséhez. A lényeg, hogy a hatóságok a hatályos jogszabályok szerint jártak el, amelyek pedig azért születtek, hogy senki szabadságát ne lehessen kellő jogalap nélkül korlátozni.
Aki azonban segítségre szorul, alapos megfontolás után, az előírt jogi folyamat lezárultával megkaphassa a szükséges segítséget, feltéve, ha a megfelelő intézményben van erre kapacitás.
Sz. Ferenc bizonyítottan, Sz. Imre nagy valószínűséggel mentális zavarral küzd. A jogalkotó, nyomában a jogot alkalmazó hivatal úgy közelíti meg a problémát, hogy ők beteg emberek, a szaknyelv pszichoszociális fogyatékossággal élőknek hívja őket. Gyógyszert kellene szedniük, ám ezt elmulasztják – például mert a háziorvoshoz sem mennek el soha –, ezért viselkednek antiszociálisan.
A Népszabadság riportja.