Úgy tűnik, hogy pusztán a gége helyzetével nem lehet megmagyarázni, miért vagyunk képesek olyan sokféle beszédhangot kiadni.
Az egyik legnagyobb rejtély mind a mai napig, hogy mikor és hogyan alakult ki a tagolt emberi beszéd. Nyilván a megnövekedett agyméret és a közösségi élet alapfeltétel volt, egy friss kutatás azonban meglepő felfedezésre jutott - írta az Index.
A Kiotói Egyetem Emberi Viselkedés Evolúciós Kutatóintézetében a Takesi Nisimura vezette nemzetközi kutatócsoport 43 főemlősfaj gégéjét („hangdobozát”) vizsgálta meg, és meglepő felfedezést tettek: az egyre összetettebb hangképzést és a beszélt nyelv kialakulását az anatómiailag egyszerűbbé váló gége tette lehetővé.
Kutatók szerint a gége leegyszerűsödése már az egyik előember, az Australopithecus idején, 3,85 millió évvel ezelőtt elkezdődhetett, de akkor még sok millió évnyire voltunk a jókedvű baráti csevejektől. Őseink ugyanis csak körülbelül 500 ezer évvel ezelőtt, a tűz megszelídítésével és a meleg ételek eljövetelével kezdtek el igazán okosodni. A szövegeléshez pedig először agyban „fel kellett nőni”, a gége anatómiai leegyszerűsödése valószínűleg csak felgyorsította a fejlődést.