• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Rákkeltő gyógyszer? Megkérdeztük a kezelőorvost

Lapszemle Forrás: Népszabadság

Ismeri a hatóanyaggal kapcsolatos ellenérzéseket és adatokat? Látta ezt az írást?

Mit tesz, mit tehetnek egyáltalán a betegek biztonsága érdekében? – kérdezte a Népszabadság dr. Jermendy Györgyöt, a szakmai kollégium belgyógyászat, endokrinológia, diabétesz és anyagcsere-betegségek tagozat elnökét. Egyelőre nincs teendőnk – mondta a szakember. – Az orvosnak minden gyógyszer érvényes alkalmazási előiratát követnie kell a terápia alkalmazásakor. Az orvosok komoly emberek, egy szakmai cikkre egy nap alatt nem mozdulnak rá.

Önök tapasztaltak a cikkben jelzett mellékhatást a hazai betegek körében?

Nem.

Ha tapasztalnának, mit tudnának tenni?

Ez eddig mindössze csak elemzés egy szaklapban. Ebből csak az következik, hogy adatokat kell gyűjteni a tisztánlátás érdekében, addig nem is lehet véleményt formálni, amíg a cikk állításait nem tudjuk kellően alátámasztani. Szeretném elmondani, hogy egy inzulinnal kapcsolatban négy évvel ezelőtt kezdődött ugyanez a médiaérdeklődés, minden újság a címlapjára tette a történetet, és a szer veszélyeiről értekezett. Négy év után az EMA kiadta, hogy egyáltalán nincs kockázata a szer használatának. Akkor is adatokat kezdtek gyűjteni, és kiderült, hogy ezzel az adott inzulinnal kapcsolatban nincs daganatos kockázatnövekedés.

Akkor most ön, mit tenne?

Ha az Amerikai Gyógyszerügyi Hatóság a saját mellékhatás-jelentésére alapozva azt írja, hogy az adott szer szedői között 25-szörösére emelkedett a hasnyálmirigy-gyulladás, és 23-szorosára a hasnyálmirigyrák előfordulása azokhoz képest, akik más szert szednek, akkor legalábbis gyanakodnék…

Adatokat kell gyűjteni, az ok-okozati összefüggést bizonyítani kell. Ma nincs elegendő adat ahhoz, hogy azt tudjuk mondani, hogy A vagy B állítás az igaz. A gyógyszeriparban rettenetesen erős érdekek feszülnek egymásnak, ezt a tényt is mindig szem előtt kell tartani.

De szakmai kollégiumként azt sem mondják, hogy az orvosok kontrollálják a saját betegeiket, akiknek ezeket a szereket írják föl?

Van mellékhatás-bejelentési kötelezettsége mindenkinek, igaz, Magyarországon ez gyengén működik. Minden forgalomba kerülő gyógyszernél előírás, hogy a mellékhatás-adatok alapján újra kell értékelni a használatát. A kérdés az, hogy az inkriminált szerről van-e elég adat. Ha tegnap megjelent egy cikk, ami egyébként mindenképpen figyelmet érdemel, akkor jelenleg csak az a teendő, hogy adatokat kell gyűjteni a tisztánlátás érdekében. A gyakorló orvosok a gyógyszereket a lelkiismeretük szerint és az alkalmazási előírás szerint használják, s ez eddig nem változott meg.

A teljes nyilatkozat itt olvasható

Előzmény: Rákokozó gyógyszerek cukorbetegség ellen?