• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Rapid ellenőrzést tartott az ÁSZ 10 kórházban, itt a jelentés

Lapszemle MA 06:07 Forrás: mfor.hu
Rapid ellenőrzést tartott az ÁSZ 10 kórházban, itt a jelentés

A megállapított szabálytalanságokkal kapcsolatban az ÁSZ felszólította a kórházakat, tegyenek intézkedéseket a hibák orvoslására.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 2024-ben tíz kórház gazdálkodását vizsgálta meg, az erről készült, a szervezet március 28-án közzétett jelentését ismertette az mfor.hu. Mivel Magyarországon jelenleg 83 kórház működik az Országos Kórházi Főigazgatóság irányítása alatt, ez azt jelenti, hogy az intézmények mintegy 8,3 százalékánál végeztek úgynevezett „rapid ellenőrzést”. Bár a jelentés nem tér ki arra, hogy az évről évre növekvő kórházi adósságok feltérképezése vagy csökkentése lett volna a cél, az biztos, hogy a szabálytalanságok kiszűrése hosszú távon hozzájárulhat ezek kezeléséhez. Az ellenőrzéseket dokumentumok vizsgálata, helyszíni szemlék, információkérés és elemző módszerek segítségével végezték el - írták.

Az ellenőrzés a következő területekre terjedt ki: a kötelezettségvállalás és annak jóváhagyása, a pénzügyi ellenjegyzés, a teljesítésigazolás, az utalványozás, a kiadások elszámolása, valamint a közbeszerzési eljárások lebonyolítása.

A kórházak mindennapi működési (dologi) költségeinek ellenőrzése során megállapították, hogy nyolc kórháznál (a Ceglédi Kórháznál, a Dél-pesti Kórháznál, a Győri Kórháznál, a Hatvani Kórháznál, a Karcagi Kórháznál, az OKPI-nél, a Soproni Kórháznál, a Váci Kórháznál) a kötelezettségvállalás és a teljesítésigazolás, valamint a kiadás elszámolása, a pénzügyi ellenjegyzés és az utalványozás is szabályos volt.

A Honvédkórháznál viszont a kötelezettségvállalás és a teljesítésigazolás, valamint a pénzügyi ellenjegyzés sem volt megfelelő. A Kistarcsai Kórházban a pénzügyi ellenjegyzéssel volt baj, és az ellenőrzés terén is szabálytalanságokat tártak fel.

Két kórháznál akadt gond a közbeszerzés nélküli szerződésekkel.

A másik nagy ellenőrzést az úgynevezett felhalmozási célú kiadásoknál (amelyek leginkább nagyobb értékű eszközbeszerzéseket jelent) végezte el az ÁSZ. Nyolc kórháznál (a Ceglédi Kórháznál, a Dél-pesti Kórháznál, a Honvédkórháznál, a Győri Kórháznál, a Karcagi Kórháznál, a Kistarcsai Kórháznál, az OKPI-nél, a Soproni Kórháznál, a Váci Kórháznál) a kötelezettségvállalás, a teljesítésigazolás, a kiadás elszámolása, a pénzügyi ellenjegyzés és az utalványozás is megfelelő volt. A Hatvani Kórháznál azonban a kötelezettségvállalás és a pénzügyi ellenjegyzés is hibákba ütközött, a Dél-pesti Kórház pedig nem rendelkezett az irányítói jogkört gyakorló egészségügyi intézmény előzetes jóváhagyását igazoló dokumentummal.

A megállapított szabálytalanságokkal kapcsolatban az ÁSZ felszólította a hibázó kórházakat, tegyenek intézkedéseket a szabálytalanságok orvoslására. A jelentés kézhezvételétől számított 30 napon belül intézkedési tervet vártak el az intézmények vezetőitől. Ennek elmulasztása esetén, vagy ha elfogadhatatlan intézkedési tervet küldenek, az Állami Számvevőszék elnöke jogi lépéseket tehet.

További részletek a teljes cikkben