A területi védőnői rendszernél valóban régóta nem volt megoldott az eltérő bérezés, ahogy a munkakörülmények sem.
Az amerikai mintára kialakított, hungarikumnak is besorolt hazai védőnői rendszer egyre komolyabb szervezeti és finanszírozási anomáliákkal küzdött a korábbi években. Idén nyáron államosították ezt a szektort is, önkormányzati helyett központi, kórházi irányítás alá került a védőnők túlnyomó része. Egyelőre kevésbé látszik az átszervezés hátterének szakmai oldala a szakszervezet szerint. A jelenlegi védőnői körzetek között jelentősek a különbségek, a szolgálat története mellett ezeket is bemutatja a szabadeuropa.hu cikke.
A védőnők feladata is igen szerteágazó lett: a gyerekgondozástól kezdve a pszichés vagy táplálkozási tanácsadáson át az állami családtámogatási lehetőségek bemutatásáig egy sereg egészségügyi, szociális és egyéb ismeretterjesztési feladat hárul rájuk.
Néha pedig szinte kizárólag ők jelentik a kapcsolatot az egészségügyi rendszerrel a nehezebb körülmények között élőknél. Sokszor a hiányzó vagy kevésbé elérhető háziorvos híján az egyetlen helyi egészségügyi intézménnyé válhatnak; betegutat javasolnak az érdeklődő nagyszülőknek, vagy bekötözik a biciklivel elesett szomszédot is.
Az első komoly probléma, hogy nincsenek elegen erre a feladatra. Már 2006-ban is komoly problémaként merült fel, hogy ennyi pénzért nincs mindenhol elég védőnő.
Jelenleg a hozzávetőleg négyezerből összesen nagyjából 650 körzetnél dolgozik helyettes védőnő, ami százezres nagyságrendű érintettet jelenthet.
A területi védőnői rendszernél valóban régóta nem volt megoldott az eltérő bérezés, ahogy a munkakörülmények sem.
Egyes önkormányzatok havi 100-150 ezer forintos pluszjuttatást, nagy szolgálati lakást, modern laptopot, utazási támogatást vagy sofőrt és egyebeket biztosítottak a védőnőiknek, máshol pedig a szükséges egészségügyi eszközökre sem volt mindig pénz. A teljes cikk itt olvasható