Régóta nyilvánvaló, hogy az egészségügy kulcsszektor a magyar gazdaság és társadalom jövője szempontjából.
A nyár közepétől augusztus utolsó hetéig tartó időszakot uborkaszezonként szoktuk emlegetni a kormányzás világában. Ritkán zajlanak ilyenkor fontos politikai és közéleti viták. Az egészségügy területén azonban most nem ez a helyzet. Mondhatni vihart kavart Domokos Lászlónak, az Állami Számvevőszék elnökének interjúja, amely e hét elején jelent meg a Magyar Időkben.
Bár az interjúban az ÁSZ elnöke pozitív példákra is utalt, elmarasztaló megjegyzéseiben pedig nem nevezett meg konkrét intézményeket, általában súlyosan bírálta a közpénzekből finanszírozott egészségügyi intézmények gazdálkodását. Rámutatott, hogy a rendelőkben és a kórházakban gyakran figyelmen kívül hagyják a közbeszerzési szabályokat, ami esetenként a korrupció gyanúját is felvetheti, írja a vg.hu...
Nehéz megjósolni a várható egyeztetési folyamat kimenetelét. Joggal lehet viszont bízni abban, hogy a tárgyalások során sikerül olyan szabályokat alkotni, amelyek mindkét fél jogos elvárásainak megfelelnek. Azaz egyszerre érvényesülnek az egészségügy szakmai önállóságából fakadó szempontok, és marad meg a jól működő kórházak és szakrendelők menedzseri autonómiája, miközben a közpénzügyi hatékonysági kritériumok is teljesülnek...
Régóta nyilvánvaló, hogy az egészségügy kulcsszektor a magyar gazdaság és társadalom jövője szempontjából. A foglalkoztatás növelése és a termelékenység szempontjából is kiemelten fontos, hogy hosszabb időn keresztül maradjunk egészségesek.
Van hová fejlődnünk:az egészségesen eltöltött éveket tekintve nemcsak az észak- és a nyugat-európai országoktól, de a mediterrán térségtől, illetve Csehországtól és Lengyelországtól is jócskán le vagyunk maradva.
Közben azt is látnunk kell, hogy kormányzati szempontból az egészségügyi reformok számítanak talán a legkeményebb diónak.