A tinédzserek között terjedő mononukleózis, csókbetegségnek is nevezett vírusfertőzés legkönnyebben nyállal kapható el.
Papp Erzsébet, a Kaposi Mór Oktató Kórház infektológiai osztályának főorvosa tájékoztatása szerint az utóbbi időszakban minden héten kórházba kerül egy-két fiatal ezzel a betegséggel. Egy rendkívül hosszan, több mint egy hónapig is elhúzódó betegségről van szó – olvasható a
sonline.hu portálja.
Azok a fiatalok kerülnek kórházba többnyire, akiknek a lázát több hét után sem tudják csillapítani, vagy akiknél a laboreredmények alapján kimutatható, hogy a májműködés nem megfelelő. Mivel vírusbetegségről van szó, specifikus terápiája nincsen – emelte ki a kaposvári kórház főorvosa, aki hozzátette azt is, csak a tüneteket tudják kezelni. Maga a kórokozó a szervezet által termelt ellenanyagok segítségével a vérből mutatható ki. Ezt fontos is megtenni, ha felmerül a mononukleózis gyanúja, hiszen a hosszan elhúzódó betegségnek súlyos szövődményei is lehetnek. A középfülgyulladáson kívül, májgyulladás és agyhártyagyulladás is előfordulhat.
Éppen ezért a főorvos azt tanácsolja a betegeknek, pihenjenek sokat, s egy ideig kerülni kell a hasat érintő, megerőltető sportokat, például a küzdősportokat és az erőnléti edzésket.