Májusról júniusra mindössze 135 millió forinttal nőtt a kórházi adósságállomány.
Májusról júniusra mindössze 135 millió forinttal nőtt a kórházi adósságállomány a Magyar Államkincstár (MÁK) legfrissebb összesítése szerint. Az adat nem kis mértékben meglepetést keltő, miután eddig rendszerint 3-4 milliárd forint volt a havi növekmény, s a kórházi beszállítók tapasztalatai is szöges ellentétben állnak a számokkal - írta a napi.hu.
A jelenségre nehéz racionális magyarázatot találni, különösen annak fényében, hogy mint azt az Orvostechnikai Szövetség főtitkárától, Rásky Lászlótól megtudtak, kórházi beszállító tagvállalataik közvetlen tapasztalatai szöges ellentétben állnak a MÁK adataival. A fizetési hajlandóság olyannyira nem javult, hogy Rásky szerint vannak cégek, amelyeknél már újra olyan mértékű gondot okoz a nemfizetés, mint a konszolidáció előtt.
Arra a szakmai berkekből származó pletykákra, mely szerint a kórházak a számlák lejárati határidejével manipulálva próbálják bizonyítani, hogy kancellár nélkül is képesek gazdaságosabban működni, legalábbis átmenetileg, Rásky úgy reagált, ez hosszabb távon úgysem lenne tartható megoldás.
Szezonális okokkal és az eddig önerőből elvégzett fejlesztések utólagos finanszírozásával magyarázta lapunk kérdésére az adósságnövekedés leállását Molnár Attila, az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesülete (EGVE) vezetője. Nyáron a forgalma kisebb, a bevétele viszont nagyobb a kórházaknak, ez átmenetileg csökkenti forráshiányt. A saját erőből elvégzett fejlesztésekre pedig pályázati pénzt kaptak utólag az intézmények, amelyet a számlák kifizetésére fordíthattak - mondta Molnár Attila. Ugyanakkor a számszaki manipuláció lehetőségét ő sem zárta ki. Részletek és vélemények a teljes cikkben