„A kórház és az orvos sem a minél több páciens ellátásában érdekelt a jelenlegi térítési rendszerben”.
Csak néhány szakterület üzlet a magyar egészségügyben – erről beszélt a Népszavának Rékassy Balázs orvos, egészségügyi szakközgazdász, aki azt fejtegette, hogy a Magyar Orvosi Kamarának (MOK) igaza van, amikor azt állítja: a finanszírozási összegek elszakadtak a valóságtól.
Csupán az onkológia, az invazív kardiológia, esetleg még az ortopéd-traumatológia, a tüdő- és mellkas-, az ér- valamint az idegsebészet, a szemészet szolgáltatásaiért hajlandó bőven annyit fizetni az állam, mint amennyibe azok kerülnek. De a többi szakma – például a pszichiátria, a bőrgyógyászat, a belgyógyászat, az infektológia, a sebészet, az urológia, a fül-orr-gégészet, a gyermekgyógyászat, az intenzív ellátás – csak növeli az adott kórház deficitjét. A betegellátásban kialakult állapotok szerinte tarthatatlanok.
Rékassy Balázs érthetőnek tartja, ha az intézményvezetők nem nagyon hajtják az orvosaikat, hiszen a létező szakmák túlnyomó többsége veszteséget termel az intézményüknek. A minél több beteg ellátásában maga az orvos sem igazán érdekelt: a fizetése fix, független a teljesítményétől és ha még szeretne is, ápoló vagy egyéb eszközhiány miatt, nem tud több beteget ellátni. Nincs minőségmérés. „Ez így, egy igazi ördögi helyzet” – mondta. Hozzátette: a baj az, hogy az elmúlt évek kormányainak eddig sem volt fontos az egészségügy, a lakosság egészségi állapotának a javítása. Most a választások előtt egy-másfél évvel már nem is várható jelentős javulás. Továbbiak a cikkben