Talán 2021 végével lezárulhatnak az állatkísérletes vizsgálatok, és 2022 elejétől pedig kezdetét vehetik a klinikai vizsgálatok.
Jól haladnak a szer fejlesztései. Az ELTE vezette konzorcium hatóanyaga nemcsak a tünetek kezelésére, hanem a betegség megelőzésére is alkalmas lehet. Kacskovics Imre konzorciumvezető, az ELTE TTK dékánja az Inforádióban elmondta, a vizsgálatok azt mutatják, hogy a szer gátolja a sejtek koronavírus-fertőzését.
A magyar kutatók által fejlesztett biologikum, azaz fehérje hatóanyagot tartalmazó gyógyszer a fertőzés megakadályozását hívatott szolgálni, hiszen a vírus tüskefehérjeihez kapcsolódva elviekben megakadályozza, hogy az emberi sejteket fertőzzön – magyarázta Kacskovics Imre, aki szerint, ha sikeres lesz, nemcsak a már megfertőzött embereket lehet majd vele hatékonyan kezelni, hanem azokat is, akik még nem kerültek a vírussal kontaktusba, de nagy az esélye, hogy ez bekövetkezik. Például azon egészségügyi dolgozók esetében, akik a koronavírus-betegeket látják el.
A konzorciumvezető arra is kitért, hogy a fejlesztések nagyon jó ütemben haladnak. Ennek során sikerült igazolnia Jakab Ferenc professzornak és csapatának Pécsen, hogy az általuk vizsgált több száz molekula, illetve hatóanyag közül ez a szer gátolja a leghatékonyabban a koronavírus fertőzését. Illetőleg elkezdődtek az állatmodellekben a vizsgálatok, a kísérletek pedig igazolni látszanak azon várakozásokat, hogy a hatóanyag jó hosszú ideig a szervezetben marad – tette hozzá a ELTE TTK dékánja.
Ha minden jól megy, és az eddigi erőltetett ütemmel lesznek képesek folytatni a fejlesztést, illetőleg megkapnak minden beígért támogatást, talán 2021 végével lezárulhatnak az állatkísérletes vizsgálatok, és 2022 elejétől pedig kezdetét vehetik a klinikai vizsgálatok– válaszolta az InfoRádió kérdésére a szakember. Utóbbi alakalmával már koronavírusos betegeket is kezelnének a szerrel, figyelve annak hatékonyságát. Továbbiak a cikkben