A mellrákdiagnózisok és -műtétek száma is visszaesett, az első járványhullámban például 20-30 százalékkal.
Mostanra látszik igazán, milyen rossz hatással volt a koronavírus-járvány a mellrákszűrésekre. Magyar kutatók tanulmányából kiderül, hogy 2020 tavaszán, a járvány kitörésekor 68 százalékkal csökkent a mammográfiás vizsgálatok száma a korábban megszokotthoz képest, júliustól szeptemberig, a lazítás idején visszaállt a normális szintre, az 2020 őszétől 2021 tavaszáig tartó időszakban, a második és harmadik járványhullámban 20-35 százalékkal maradt el a korábbitól - írja a 444.hu.
Az első nagy zárás idején, 2020 áprilisában és májusában szinte nullára csökkent a vizsgálatok száma a 45-65 éves nők körében. Nyáron ebben a korcsoportban is javult a helyzet, de ősztől majdnem egy éven keresztül a szokásosnál kevesebb vizsgálatot végeztek.
Pedig az országos szűrést csak két időszakban, 2020. március 15-étől június 1-jéig, majd 2021. április 9-étől 29-éig állították le teljesen. Valószínűleg sokan akkor sem mertek a rendelő közelébe menni, amikor lehetett volna: ezt láthattuk más, késve diagnosztizált betegségeknél is. A kutatás szerint a postai értesítőket leszámítva elmaradtak azok az intézkedések, amelyek népszerűbbé tehették volna a szűréseket.
Némi csúszással a mellrákdiagnózisok és -műtétek száma is visszaesett. Az első járványhullámban 20-30 százalékkal, a másodikban és harmadikban 12-25 százalékkal maradt ez el a szokásos szinttől. (Egyedül 2020 utolsó negyedéve volt kivétel.) A szerzők különösen aggasztónak tartják, hogy a 61-65 éves nőknél, akikre még éppen kiterjed az országos szűrés, különösen visszaesett a részleges melleltávolítások száma. Ez arra utal, hogy kevesebb rákos beteget diagnosztizáltak korai fázisban, amikor sokkal jobbak a gyógyulási esélyek. Mint írják, fontos lenne külön megszólítani ezt a csoportot, és mindent megtenni, hogy pótolják az elmaradt szűrővizsgálatokat.
További részletek a cikkben.