2021-ben – beleértve az intézményi és az otthoni betegápolást is – a legálisan dolgozók csak 13,5%-a érkezett más országból.
Németországban 2030-ra várhatóan félmillió ápoló hiányozni fog az egészségügyi rendszerből. Az országnak feltétlenül külföldi szakképzett munkaerőre van szüksége, ennek érdekében egyszerűsítené a bevándorlást. Magyarország ezen a területen nincs az öt fő küldő ország között, de ekkora munkaerőhiánynál az utánpótlást nem is csak Európából várják - ismerteti a Deutsche Welle riportját a hvg.hu.
A németek már most is kétszázezer ápolóval kevesebbet foglalkoztatnak, mint amennyire szükség lenne, ám a kölni székhelyű Német Gazdasági Intézet becslései szerint ez a horrorisztikus szám az elkövetkező években akár félmillióra is emelkedhet.
Noha egyre több egészségügyi szakdolgozót igyekeznek külföldről Németországba csábítani, 2021-ben – beleértve az intézményi és az otthoni betegápolást is – a legálisan dolgozók csak 13,5%-a érkezett más országból. A pandémia lelassította a toborzást. A területen egyébként az EU-ból érkező szakdolgozói létszám alacsonyabb, mint a harmadik országbéli ápolók száma: 2021-ben 90 ezer uniós országból és 120 ezer nem uniós országból származó munkavállaló dolgozott a német egészségügyben.
A legtöbb EU-s ápoló Lengyelországból, Bosznia-Hercegovinából, Törökországból, Horvátországból és Romániából származik – magyarok tehát nincsenek is a Top5-ben, aminek a nyelvi akadály mellett az lehet az oka, hogy sokan inkább a szomszédos Ausztriába járnak át dolgozni. Ezt már Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke mondja, aki friss statisztikával nem is tud szolgálni, mert a nyilvános hazai adatszolgáltatás a témában 2018-ban leállt.