A végzős orvosok 95 százaléka tartott volna jobb felkészítést szükségesnek.
A rezidensek szerint káosz van a szakképzésben. Zűrzavar uralkodik az orvosi, szakorvosi képzésben, nincs egységes gyakorlati képzés – háborog a Magyar Rezidensszövetség. A helyzet nem új keletű, apropót az szolgáltat, hogy a rezidensek a minap egy egészségügyi konferencián publikálták legfrissebb, államvizsgázó medikusokkal készült felmérésüket – olvasható a Magyar Hírlap – online oldalán.
Papp Magor elnök ezek közül a manuális készségek hiányát emelte ki: a végzős orvosok elsöprő többsége, 95 százalékuk tartott volna jobb felkészítést szükségesnek. Papp úgy véli, a visszajelzések lesújtóak, a gyakorlati tudáshoz való hozzáférés ad hoc jellegű, egyes helyeken még az olyan alapvető és elvárható készségek kialakítására sem fektetnek kellő hangsúlyt, mint amilyen az injekció beadása. Ahol mégis – mondta –, ott pedig a készségek ellenőrzése hiányos. „Sok disszonancia van a rendszerben" – hangsúlyozta Papp Magor, aki úgy véli: nem is lehet minőségi képzést adni a jelenleg nagy létszámokkal működő egyetemi tanulócsoportokban. Tapasztalatai szerint emiatt sokan öntevékenyen képzik magukat, és szerencsés helyzetben van az, aki agilis „öregtől" tanulhatja a fortélyokat. Pályakezdéskor azonban a kollégák egy része nem tud megfelelni a papíron lefektetett elvárásoknak.
Az elnök tájékoztatása szerint a képzés, szakképzés ügyében Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszterhez fordult a rezidensszövetség. Azt kérik tőle, hozzon létre olyan államtitkárságközi bizottságot az orvosegyetemi képzés felülvizsgálatára, amelyben a minisztérium képviselői mellett helyet kapnak az orvost képző egyetemek, a rezidensszövetség, valamint az érintett hallgatói önkormányzatok is.