Ördögi körből próbál kitörni idén a hazai mecenatúra szinte valamennyi úttörője.
Mindazok, akik a 90-es évek elején az elsők között vállalták fel, hogy a társadalmi, szociális problémák megoldásából kiveszik a részüket, részben az elhúzódó gazdasági válság, részben a hazai szabályozás anomáliái miatt nehéz helyzetbe kerültek - olvasható a Népszabadságban.
Nem kivétel ez alól a Richter Gedeon Nyrt. sem, amely közel két évtizede pionír szerepet játszik a hazai természettudományos oktatás és az egészségügy mentorálásában.
– Egy felelősen gondolkodó cég stratégiájában nagyon sok lényeges elem összehangolására van szükség – mondja Beke Zsuzsa, a társaság PR- és kormányzati kapcsolatok vezetője. A hosszú távú fennmaradás, az eredményes működés megköveteli mind a gyártások, mind a kutatás-fejlesztés folyamatos, állandó fejlődésének biztosítását. A gyógyszergyártásban – éppen azért, mert a gyógyszer bizalmi termék – ennek különösen nagy jelentősége van. A Richternek ezen túl nagy erőket kell fordítania a külhoni kereskedelemfejlesztésre. Mióta a gyógyszerkassza bevezette az úgynevezett vaklicit intézményét, végképp ellehetetlenült a magyarországi gyógyszeripar.
A Richter, a legnagyobb hazai gyógyszergyártó ma teljes forgalmának mindössze tíz százalékát realizálja Magyarországon. Ugyanakkor a terhei egyre nőnek a különböző címeken kivetett adók következtében. A társaságnak tehát – amely évente mintegy 4-500millió forintot fordít mecenatúrára – nagyon át kell gondolnia, hogy a jövőben milyen összeget tud fordítani társadalmi szerepvállalásra. Hiszen a növekvő költségek mellett gondolnia kell annak a szociális hálónak a fenntartására, amelyet mintegy tízezer munkavállalójának érdekében biztosítania kell.