• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

Robbanás előtt az egészségügy és a mesterséges intelligencia fúziója

Lapszemle MA 06:29 Forrás: mfor.hu
Robbanás előtt az egészségügy és a mesterséges intelligencia fúziója

Négy feltétel: predikció (előrejelzés), prevenció (megelőzés), perszonalizáció (személyre szabás) és partricipáció (páciens aktív részvétele).

Az egészségügy az a terület, ahol a mesterséges intelligencia már érezhetően hatalmas változásokat hozott. A Klasszis Média Egészségügyi Konferenciáján elhangzott előadások rámutattak, hogy talán már jobban is, mint azt gondolnánk, írja az mfor.hu.

Dr. Nagy Gyula Richárd, az IntelliGenetic ügyvezető igazgatója, egyetemi docens, szülész-nőgyógyász, klinikai genetikus a mesterséges intelligenciát a genetikai vizsgálatok felől közelítette meg.

Ma már egyre többet kerül szóba, hogy a vezető halálokokkal (kardiovaszkuláris-, daganatos- és légzőszervi betegségek, cukorbetegség és Alzheimer-kór) szemben létezik tudatos, egészséges öregedés is. Ennek feltétele a mozgás, a jó táplálkozás és alvás, a stressz elkerülése, és a rendszeres szűrővizsgálatok. Ehhez társultak be az MI kínálta genetikai vizsgálatok, amelyek még inkább segítenek abban, mire fókuszáljunk a saját egészségünk érdekében.

A genetikus szerint e modern medicinának négy feltétele van: predikció (előrejelzés), prevenció (megelőzés), perszonalizáció (személyre szabás) és partricipáció (páciens aktív részvétele).

A szakértő arra is rámutatott, mekkora szerepe van a genetikai hajlamnak és az ezt vizsgáló tudománynak a betegségek megjelenésében. Amikor nem a panaszok utáni diagnózisért küzd az ember, hanem épp fordítva: a DNS-ből meghatározható kockázatokat próbálja tudatosan elkerülni és ezáltal egészséges maradni. Ez alapján különbözteti meg az egészségesekre koncentráló megelőző, modern medicinát, illetve a betegekkel foglalkozó, már gyógyító, hagyományos medicinát. Cégénél már akár pár hónapos egészséges babáknak is tudnak széleskörű genetikai szűrővizsgálatot végezni, hogy az információ birtokában megelőzhetőek legyenek az első 10 életévben megjelenő befolyásolható genetikai betegségek.

Arról is beszélt a szakértő, hogy nem minden genetikai teszt egyforma: egyes tesztek csak a DNS bizonyos pozícióit elemzik, de nem vizsgálják a teljes géneket vagy a teljes genomot. Ezek a tesztek általában olcsóbbak, de léteznek a teljes genomot vizsgáló mélyszekvenálási tesztek is, melyek preventiv használatkor már a betegség biológiai kezdete előtt felismerhetik, milyen környezeti faktorokat kell megváltoztatni. Ezeknek az ára is magasabb – de fontos, hogy ezen adatok értelmezését abban járatos szakemberek végezzék.  

„A genom szekvenálása az életmódváltás első lépése. Olyan befektetési stratégia, amikor saját magunkba fektetünk be” – mutatott rá Dr. Nagy Gyula Richárd, aki szeretné, ha a genetika mindenkinek segítene.

A teljes információ a cikkben.