Orvosokkal konzultálunk, a protézis bétaverzióját remélhetőleg idén már teszteljük a kicsikkel.
Az angol nevében is árulkodó „Low-cost Robotics” olyan olcsó, 3D-nyomtatott robotkezeket fejleszt végtaghiányos gyerekek számára, amely könnyíti az életüket. Az Iparkamarában „főhadiszállást” találó tehetséges trió „csapatkapitánya”, Vas Alexa Zsófia a Széchenyi-egyetem gépészmérnök hallgatója. A projektet a kisalföld.hu mutatta be.
„Sokáig orvos szerettem volna lenni, de nem bírom a vért. Így indultam a mérnökszakma felé, ám a küldetéstudat maradt bennem, hogy segítsek az embereken” – mesélte a lapnak Alexa, aki az érettségi előtt kezdett foglalkozni robotkarok tervezésével. Először a „Nők a Tudományban” egyesületben ismerkedett, majd mélyült el a protézisek világában. Nem volt 20 éves, amikor az önállóság útjára lépett, s egyedül fejlesztette tovább a saját protézis prototípusát. „Biológiából és programozásból folyamatosan képezzük magunkat, a győri gépészmérnöki kar jó választás volt, hisz a modellezésben kulcsfontosságúak a mérnöki ismeretek” – mondta.
„Kezdetben a csuklóízület nélküli gyerekekre fókuszáltunk, de most már az összes fejlődési rendellenességre igyekszünk megfelelő protézist biztosítani. Fontos szempont, hogyha a gyerek kinövi vagy eltöri a robotkart, az újért nem kell százezreket fizetni. Orvosokkal konzultálunk, a protézis bétaverzióját remélhetőleg idén már teszteljük a kicsikkel. Azon vagyunk, hogy minden törvényi kötelezettségnek megfeleljünk és a egy-két éven belül rendelhető legyen a protézis webshopról” – közölte Vas Alexa Zsófia.
Azok a gyerekek, akik kisiskolásként tanulják a protézis használatát, felnőttként jóval eredményesebbek lesznek a protézis viselésében, hisz fiatalon sokkal könnyebb bármit elsajátítani, mint „öreg fejjel”. A teljes cikk itt olvasható (Fotó: Fb)