Az új létesítmény „pofon azoknak a politikusoknak, akik nem akartak és nem tudtak tenni semmit az egészségügyért ebben az országban”.
Románia új közösségi finanszírozású, rákos gyerekeket gyógyító kórháza világos és tetszetős. Kitűnik a környező szürke bukaresti létesítmények közül – már csak azért is, mert ez az ország első kizárólag adományokból épített kórháza - írta az AFP képriportja alapján a szabadeuropa.hu.
A létesítmény nem kevesebb mint 350 ezer ember és csaknem nyolcezer vállalat hozzájárulásából épült. Az akciót egy olyan civil csoport kezdeményezte és vezette, amelynek tagjait frusztrálta, hogy mennyire alkalmatlanok feladataik ellátására a kórházak Romániában, ahol az állam a legkevesebbet költi az unión belül a közegészségügyre.
„A románoknak csak arra van szükségük, hogy hihessenek valamiben” – mondja Oana Gheorghiu, a pénzt összegyűjtő Adj Életet Egyesület társalapítója. Alapítótársa, Carmen Uscatu számára az új kórház a bizonyíték arra, hogy „bármi lehetséges”.
A Give Life szerint a teljes összegből mintegy húszmillió euró két- és négyeurós SMS-ekből jött össze.
Az új létesítmény „pofon azoknak a politikusoknak, akik nem akartak és nem tudtak tenni semmit az egészségügyért ebben az országban” – írta a Facebookon Tudor Chirilă színész és zenész, az egyik adományozó.
A 2012-ben alapított Adj Életet segíti az egészségügyi infrastruktúra kiépítését az egész országban.
A bukaresti projekt 2015-ben született, amikor a két alapító látta, hogyan állnak sorba a rákos gyerekek és rokonaik a Marie Curie állami kórház egyetlen vécéje előtt.
Eleinte csak az onkológiai osztályok korszerűsítésére gondoltak, de a projekt kibővült egy teljesen új épület felhúzásával a régi kórház mellé.
A 140 férőhelyes, új épületben onkológiai, hemato-onkológiai, sebészeti, intenzív és idegsebészeti osztályok találhatók. Vannak játszószobák, mozi és rádióstúdió, sőt még egy csillagvizsgáló is helyet kapott a tetőn. További részletek a teljes cikkben