A többi közt károsítja az emberek egészségét, a többórás, egyhelyben történő munkavégzés, a folyamatos meetingek.
Az otthon munkavégzés káros mellékhatásairól értekezik legfrissebb jelentésében az Egészségügyi Világszervezet. A WHO szerint globális problémává vált a home office-szal együttjáró fáradtság, fásultság és kiégés érzése. A szervezet szerint amennyiben a vállalatok és az alkalmazottak nem szervezik meg közösen az otthoni munkavégzést, akkor az veszélyeztetheti a munkavállalók fizikai és mentális egészségét, írja a Világgazdaság online.
A többi közt károsítja az emberek egészségét, a többórás, egyhelyben történő munkavégzés, a folyamatos meetingek. A munkavállalók nyomást éreznek, hogy állandó kapcsolatban legyenek kollégáikkal és vezetőikkel, mindez pedig a computer elé láncolja őket. A fizikai mellett pedig a mentális jóllétet is megterheli a home office. A kutatás arról számol be, hogy a munkavállalók fáradtak, magányosak, ingerlékenyek, tele vannak aggodalommal és bűntudattal.
Fizikailag és pszichésen is nehéz tartani a határokat.
Ugyanakkor megemlékeztek a home office előnyeiről is. Ezek közé tartozik, hogy az ember időt spórol meg a munkahelyre, majd onnan haza történő utazások elmaradásával. Az otthoni munkavégzők nagyobb eséllyel mozognak legalább napi 30 percet. Egy tanulmány épp a fentebb tett állítást cáfolja meg azzal, hogy azt írja: az otthonukban dolgozók kevésbé depressziósak, mint akik bejárnak a munkahelyükre. Home office-ban az emberek több időt töltenek főzéssel, ezáltal egészségesebben táplálkoznak, mintha étterembe járnának.
Ennek ellenére a távmunkának „borzasztó hatása lehet” – mondta Maria Neira, a WHO környezetvédelmi, éghajlatváltozási és egészségügyi osztályának igazgatója. „Az, hogy az inga milyen irányba lendül ki, teljes mértékben függ attól, hogy a kormányok, a munkaadók és a munkavállalók milyen módon működnek együtt az otthoni munkavégzés feltételeinek kialakításában” – tette hozzá a vg.hu összefoglalója szerint.