A napokban számos egészségügyi szervezet, többek közt a WHO is élesen kritizálni kezdte az immunitás-útlevél ötletét.
Az elmúlt hetekben több országban is felmerült annak az ötlete, hogy úgynevezett „immunitás-útleveleket” bocsátanak ki, melyek azt igazolják, hogy valaki már átesett a koronavírus-fertőzésen és immunissá vált az újabb megbetegedésre. Az ötletet a WHO és több biológus is elítélte, mert úgy gondolják, hogy nemhogy csökkentheti, hanem növelheti a járvány terjedésének ütemét és a diszkrimináció újabb formáit hozhatja el - írja a portfolio.hu.
Az „immunitás-útlevelek” lényege, hogy azoknak az emberek, akik immunitást fejlesztettek a koronavírus ellen, visszatérhet az élete a normális kerékvágásba. Azokra pedig, akiknek a szervezetében nem találnak antitesteket a koronavírus ellen, továbbra is szigorú kijárási korlátozások vonatkoznának. Észtország például már viszonylag előrehaladott állapotban van a digitális immunitás-útlevél kifejlesztésében.
A napokban számos egészségügyi szervezet, többek közt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is élesen kritizálni kezdte az ötletet, a Nature-ben pedig egy molekuláris biológus és egy bioetikus, Natlie Kofler és Francoise Baylis hosszas cikket írtak, melyben kifejtik aggályaikat az immunitás-útlevéllel kapcsolatosan. „Olyan sok hibája van a rendszernek, hogy azt se tudni, hol kezdjük a felsorolást” – írják a szakemberek.
További részletek a cikkben.