Az adatokból kiderül, hogy a válaszadók mindössze 10 százaléka zárkózik el a magánegészségügy igénybevételétől.
A magyarok több mint kétharmada szerint akár adóemelések árán is, de növelni kell az egészségügyre fordított pénzeket – derül ki a Policy Agenda közvélemény-kutatásából, amely a Zoom.hu megbízásából készült. A Policy Agenda 1-től 5-ig terjedő skálán azt is vizsgálta, mennyire elégedettek a választók azzal az egészségügyi szolgáltatással, amit befizetett adójukért cserébe kapnak az államtól. Az átlagérték mindössze 2,4 volt, 24 százalék elégtelenre értékelte az állami rendszert, csak 5 százalék adott jelest a hazai egészségügyben elérhető szolgáltatásokra.
Minden második ember válaszolt igennel arra a kérdésre, ha hosszú a várakozási idő az állami rendszerben, akkor – megfelelő anyagi forrás esetén – igénybe venne-e magánegészségügyi szolgáltatást. További 6 százalék mondta azt, hogy akkor is elmenne magánorvoshoz, ha ezt csak hitelből tudná fedezni.
Az adatokból kiderül, hogy a válaszadók mindössze 10 százaléka zárkózik el a magánegészségügy igénybevételétől. Egy szűk réteg azért nem tudja igénybe venni ezt a fajta ellátást, mert nincs a közelében ilyen intézmény. A megkérdezettek majdnem fele saját megtakarításait felhasználva elmenne egy ilyen intézménybe. Ugyanakkor 28 százalék (ez körülbelül 2,3 millió felnőttet jelent) azért nem megy el még hosszú várólista esetén sem magánrendelésre, mert anyagilag nem engedheti meg magának.