• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Rosszul vannak, ha megjelenek a kerekesszékkel

Lapszemle Forrás: abcug.hu

A mozgássérültek megpróbálnak úgy élni, ahogy többség - beszámolók az érintettektől.

Kerekesszékben ülők meséltek az abcug.hu portáljának arról, mivel néznek szembe nap mint nap, amikor megpróbálnak úgy élni, ahogy a többség. Szeretnének aláírni egy hivatalos papírt a bankban, elmennének nőgyógyászhoz méhnyakszűrésre, vagy a lakóotthonban tartott szentestén nem délben ennék meg az ünnepi vacsorát. Az érintettek beszámolói lesújtó képet festenek arról, hogyan bánik 2017-ben a magyar állam a fogyatékkal élőkkel.

A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) megkérte kerekesszékben ülő tagjait, írják össze, miket tapasztalnak, amikor a mindennapokban boldogulni próbálnak. Mivel szembesülnek az egészségügyben, az oktatásban, vagy akkor, amikor egy hivatalos papírt próbálnak aláírni. A szerzők kiválasztásánál figyeltek arra, hogy képviseltesse magát fiatal és idős, férfi és nő, fővárosi és kis községi is. A beszámolókból született az „Önrendelkező életet élni – kritikai észrevételek a mozgáskorlátozott emberek önálló életvitelének lehetőségeiről" című tanulmány.

Általánosságban elmondható, hogy az akadálymentesség hiánya minden területen érzékelhető, így a munkahelyre, gyógyszertárba, postára, iskolába, egészségügyi intézményekbe, kulturális, valamint szabadidős és sportlétesítményekbe, üdülőhelyekre, bevásárlóhelyekre bejutáskor. De van még hova fejlődni a közlekedési eszközök akadálymentesítésében is.

Az akadálymentesség hiánya miatt a mozgáskorlátozott nők sokszor nem tudnak részt venni a kötelező emlő- és méhnyakrák szűréseken, de nem megoldott a tüdőszűrő és egyéb radiológiai gépek, kolonoszkópiás vizsgáló helyiségek akadálymentessége sem. Ez azt jelenti, hogy a mozgáskorlátozott emberek vagy ellátás nélkül maradnak, vagy saját pénzből, magánrendelőkben jutnak hozzá a mások számára ingyenesen elérhető egészségügyi ellátásokhoz.

Egy másik beszámoló arról szól, hogy az illető bejelentkezett nőgyógyászati rendelésre, jelezte, hogy mozgássérült. Ennek ellenére, amikor odament, mégis mindenki ledöbbent.
Az érintettek szerint az egészségügyi rendszer útvesztői közé tartozik az is, hogy a betegszállítók nem szállítják el a beteggel együtt az elektromos kerekesszéket, valamint, hogy a kórházak területére általában nem lehet autóval behajtani akkor sem, ha a mozgáskorlátozottnak van parkolási igazolványa.

További részletek a portálon!

Legolvasottabb cikkeink